TopStar

18. března 2019 14:28

Vychází nové album kapely Nasycen! Slyšeli jste o nich už?

Album Ráno oficiálně vychází 21. března 2019 a pokřtěno bude v legendárním pražském klubu Futurum v úterý 26. března. Kmotrou se stane herečka a zpěvačka Ester Kočičková, která ve Futuru rovněž vystoupí se svou kapelou Moody Cut Band. Dalšími zvláštními hosty večera bude velmi zajímavé Pink Floyd Acouctic Duo. Máme se tedy nač těšit!

„Snažíme se s Nasycenem něco říkat, až když máme co říct a když už taky víme, jak to říct,“ prohlašuje na vrub nového alba Ráno frontman kapely, zpěvák, klávesista a autor všech dvanácti skladeb na desce Raven.

Albová novinka kapely, která je výrazným tuzemským představitelem AOR tedy „rocku pro dospělé“ je stylově velmi pestrá. Na sklonku února ji předznamenal poprockový singl Záhady, ale najdete tu i výrazně tvrdší kousky jako coververze dvou starších Ravenových písní Noc končí ranou a Stejně neujdeš. S rhythm´n´bluesovými kořeny si pohrávají třeba Kandelábr, Kosmický blues nebo Všechno zlé je za námi.

V průběhu natáčení alba došlo v kapele také k personální proměně, kdy někdejšího bubeníka Pavla Ivanovského vystřídal bubeník severočeských Hush Jan Kubánek. Na albu hraje v písni Stejně neujdeš. Říká: „V půlce listopadu 2018 zavolal Raven s nabídkou a bylo to pro mě jak blesk z čistého nebe. Pocit, jako když ti zavolají z Marillion. Hudebně nebylo o čem přemýšlet. Myslím, že tady u nás neznám ani lepší AOR / progrockovou partu, takže úžasný pocit a motivace.“ Společně s Ravenem a Janem Kubánkem tedy současný Nasycen tvoří ještě kytarista Zdeněk Divoký a baskytarista Ilja Kučera ml. Bubeník Jan Kubánek je rovněž autorem klipu Záhady a obalu alba.

Ráno je v pořadí teprve třetím regulérním albem kapely Nasycen. To první, ještě ve zcela odlišné sestavě a stylově na pomezí kytarového novoromantismu a gabrielovského progrocku vyšlo v roce 1990 pod názvem Provazochodci. Krátce po jeho vydání se kapela rozešla a na scéně se objevila opět až v roce 2012 a o rok později s eponymním albem Nasycen. „Oproti eponymnímu albu z roku 2013 je Ráno modernější a živější,“ porovnává Kubánek, „songy jsou charakterem víc písničkové, ale pořád mají všechny originální atributy muziky Nasycen. Ravenovy texty se milují s jeho rukopisem, všechno je pestré a temné zároveň.“

Sdílejte článek

Přečtěte si také