2. října 2019 10:18
Zahraniční média o Karlu Gottovi: Okořenil hitovou scénu špetkou exotiky východního bloku
„Ten hlas, myslím, že patří Karlovi…“ - pod tímto titulkem velice citlivě a zajímavě píše o našem zpěvákovi web německého týdeníku Die Welt.
Stačí jen citovat. „Karel Gott okořenil německou hitovou scénu špetkou skutečné exotiky východního bloku. Autor textu v Die Weltu oceňuje Gottův pěvecký um a připomíná animované série „Biene Maja“ s titulní písní, což byl podle něj „meisterstich“. Dále jej hodnotí a přirovnává k Tom Jonesovi, který musel na jevišti řvát jako „Tygr“ nebo Mireille Mathieu musela zpívat jako „Vrabec z Avignonu“, tak Karel Gott neměl jinou možnost než zpívat jako „Zlatý hlas Prahy“ a tento atribut přijmout pro celý svůj život.
Další německý deník Bild vzpomíná s láskou na Karla Gotta, stejně jako Die Welt, opěvuje píseň Včelka Mája s tím, že je „nezapomenutelná“. Připomíná, že zahynul velký tenor a popový zpěvák. Dále již článek čerpá z naší agentury ČTK a vyjmenovává Gottovi úspěchy: „Během téměř šedesátileté kariéry a prodal podle odhadů více než 50 milionů záznamů.“ Navíc internetové stránky obsahují video s krátkým sestřihem fotografií a video-ukázek ze zpěvákova života.
Bild _ Karel Gott
Pochopitelně, že se stejně podrobně věnují našemu zpěvákovi Rakušané. Deník Wiener Zeitung připomíná jeho mediální charakteristiky: „Zlatý hlas z Prahy“ a „Sinatra východu“ a píše o tom, že zejména byl populární v sousedním Německu. Mimo „Biene Maja“ vzpomíná deník na úspěch písně Lady karneval. Popisuje dále, že Karel Gott začal svůj úspěch v roce 1963 vítězstvím v československé hudební soutěži „Zlatý slavík“ a vítězem soutěže se stal ještě 41krát. „Mimochodem, v Rakousku se v roce 1968 Gott zúčastnil soutěže Eurovision Song Contest a to s písní rakouského zpěváka Udo Jürgense „Tausend Fenster.“ Na to vzpomíná na svých webovských stránkách vídeňský deník, který dále cituje slova Miloše Zemana a Andreje Babiše k úmrtí zpěváka.
Další zemí, kde byl Karel Gott populární je Rusko. Sever Lenta krátce, ale i s doprovodným videem písně v ruštině Navsegda (Navždy) píše: „Karel Gott byl přezdíván králem české popové hudby a českého slavíka. Získal uznání rovněž v Sovětském svazu a nahrával písně v ruštině. Gott je jedním z nejúspěšnějších českých zpěváků. Svou kariéru zahájil v 50. letech.“ Dále čtenáře informuje o Gottově nemoci - rakovině lymfatického systému, která se u něj objevila před několika lety. „Kvůli léčbě na nějakou dobu opustil jeviště a vrátil se v roce 2017,“ píše o Gottovi Lenta.ru.
Karel Gott - Ria Novosti
Významné je, co píše agentura Ria-Novosti, neboť její zprávu přebírají ostatní média. Mimo úvodu, který je psán podle ČTK, dále uvádí Gottův vztah k Sovětskému svazu a později k Rusku. „V Sovětském svazu a později v Rusku od poloviny šedesátých let cestoval do SSSR a byly to desítky koncertů a má v Rusku mnoho obdivovatelů. Gottovy poslední koncerty v Moskvě a řadě dalších ruských měst se konaly v polovině roku 2000 a vždy byly plné sály. Zpěvák předvedl mnoho ruských písní spolu se členy souboru písní a tanců Ruské armády pojmenovaných po Alexandrovi, jsou také zaznamenány na jeho zlatých deskách,“ připomíná ruská tisková agentura. Zapomněla ovšem připsat, že Karel Gott v roce 2011 převzal v Moskvě společenské vyznamenání Řád Jurije Gagarina od ruské horní komory parlamentu.
Budeme dále aktualizovat o další země.