TopStar

22. ledna 2020 15:42

Zemřel britský komik Terry Jones (†77) z komediální skupiny Monty Python

Smutná zpráva přišla z Velké Británie. Ve věku 77 let zemřel komik Terry Jones. O smrti člena legendární skupiny Monty Python informovala jeho rodina.

Velšský komik, spisovatel a režisér zemřel v pondělí. V posledních letech se potýkal se zdravotními problémy, v roce 2016 mu lékaři diagnostikovali vzácnou formu demence. „Jsme hluboce zarmouceni oznámením, že nás navždy opustil milovaný manžel a otec,“ stojí v prohlášení rodiny.

Na Jonese vzpomínají také další komici. Jonesův kolega z komediální skupiny Monty Python Sir Michael Palin ho označil za „jednoho z nejzábavnějších autorů své generace“, který si užíval život naplno. Známý komik David Williams své komediální ikoně poděkoval za „doživotí smíchu“.

„Na shledanou, Terry Jonesi. Veliká noha přišla a došlápla si na tebe,“ uvedl na Twitteru herec a komik Stephen Fry s odkazem na animovanou scénu z úvodní znělky Monty Pythonova létajícího cirkusu. „Můj bože, jaké potěšení jsi rozdával, jakou nespoutanou radost a blaho. Jaký (jsi byl) úžasný talent, srdce a mysl,“ napsal Fry.

Jones účinkoval v řadě skečů skupiny Monty Python. Mezi jeho nejslavnější role patří například ztvárnění kardinála Bigglese ve skeči „Španělská inkvizice“ nebo postava „nenažraného“ pana Creosotea. Spolu s dalším „pythonovcem“ Terrym Gilliamem režíroval i dva známe celovečerní filmy – Monty Python a Svatý grál a Monty Python: Život Briana. Dále má Terry Jones na kontě také pohádkový film Žabákova dobrodružství (1996) a před pěti lety přišel do kin jeho poslední počin – komediální sci-fi Absolutely Anything.

Rodák z welšského města Colwyn Bay se také věnoval historii, kterou vystudoval. Je rovněž autorem několika knih pro děti i dospělé. Během svého života několikrát navštívil Česko, které si oblíbil díky pivu.

Komediální skupina Monty Python byla založena v roce 1969 a proslavila se díky absurdnímu a často nekorektnímu humoru. Série zábavných skečů a gagů Monty Pythonův létající cirkus, která byla hned na počátku existence skupiny natočena pro televizní síť BBC, se dodnes vysílá po celém světě.

Skupinu tvořili kromě Jonese a Palina ještě Graham Chapman, John Cleese, Eric Idle a jediný americký člen Terry Gilliam. Po Chapmanově smrti v roce 1989 se skupina prakticky rozpadla. Na pódium se „montypythoni“ vrátili v červenci 2014 a v Londýně odehráli deset představení.

Pohřeb Grahama Chapmana se nesl v duchu Monty Python, smuteční hosté často brečeli smíchy. Podívejte se:

Monty Python si získali značnou popularitu také v České republice, byť se jejich skeče na tuzemské televizní obrazovky dostaly až po listopadu 1989. Scénku z jednoho z nejslavnějších skečů „Švihlá chůze“ si u nás každoročně připomínají desítky lidí. Terry Gilliam byl zase hostem na karlovarském festivalu a na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.

Alexandr Božilov, ČTK

Sdílejte článek
Štítky monty python

Přečtěte si také