TopStar

2. prosince 2015 14:57

Petr Cífka

5 důvodů, proč je Robert Downey Jr. hroznej frajer!

Porval se se životem, klesl na dno, ale vyškrábal se i na absolutní vrchol. Představitel filmového Iron Mana je prostě absolutní borec

Ještě před nějakými deseti lety byl Robert Downey Jr. na seznamu herců, s nimiž nechce mít nikdo v Hollywoodu nic společného. A teď je dost možná největší filmovou hvězdou na světě a není moc lidí, kteří by mu to nepřáli. Proč je Robert Downey Jr. borec a svůj megaúspěch si zaslouží? 1. Padl na dno. A odrazil se z něj.V osmdesátých letech a na začátku devadesátých se o Downeym mluvilo jako o jednom z nejtalentovanějších mladých herců Hollywoodu a v roce 1993 byl dokonce nominovaný na Oscara za životopisné drama Chaplin. Bohužel v té době měl až příliš kladný vztah k alkoholu a drogám, což vedlo k problémům s policií a dokonce se dostal i do vězení. Měl tak špatnou pověst, že nemohl zavadit o žádnou roli. Pojišťovny jednoduše odmítaly riskovat, že se v polovině natáčení sjede tak, že se kvůli tomu bude muset zrušit celý film. Pak ale začal sekat dobrotu a Marvel se rozhodl zariskovat a obsadili ho do role Iron Mana. Ukázalo se, že ze svých hereckých schopností a šarmu nic neztratil a že když hodil drogovou minulost za hlavu, zvládne se během několika let vrátit mezi superhvězdy.

2. Je největší hvězdou současnostiAlespoň co se týče peněz. Marvel, který ho díky Iron Manům a Avengers vrátil do první herecké ligy, mu za první díl dal srandovních 500 000 dolarů. Z filmu se stal hit a všichni věděli, že za to mohl především Downey, který dovedl miliardáře, jenž ve speciálním bojovém obleku bojuje za správnou věc, zahrát naprosto dokonale. Downey Jr. mu dodal správnou kombinaci arogance, hravosti, smyslu pro humor a šarmu. A s každým dalším filmem vydělal studiu víc peněz. Za třetího Iron Mana tak nafasoval padesát milionů, stokrát víc než za jedničku a letos si připsal na konto osmdesát mega a stal se nejlépe placenou hvězdou světa.

3. Rád pomůže kámošůmDowney zkrátka umí vydělat peníze. Nejen sobě, ale i studiu, takže když došlo na vyjednávání o smlouvě a on si řekl o astronomickou sumu, tak ji dostal. Všichni věděli, že bez něj by měl Iron Man a celý comicsový žánr velký problém. Studio Marvel se ovšem proslavilo tím, že otáčí každý cent, než ho pustí z ruky, takže Downeyho kolegové měli horší smlouvy než on. Mnohonásobně. A to se mu nelíbilo, takže si krom hromady milionů dolarů pro sebe vydupal nové smlouvy pro své herecké parťáky. Kámošům ale kryje záda, i když nejde o peníze. Když Jon Favreau, režisér prvního a druhého Iron Mana, natáčel malou kuchařskou komedii Šéf, Downey neváhal a vzal malou roli. I když film stál míň, než bývá jeho plat u comicsových hitů.

4. Nebrání se charitěSvou slavnou tvář rád propůjčí charitativním projektům. A nedělá to proto, že by se to od něj očekávalo, vyloženě si to užívá a když navštěvuje dětské nemocnice, obvykle se chová jako comicsový Tony Stark. Ví, že tak ho mají fandové rádi. Pomohl vybrat přes milion dolarů na stavbu britského hospicu a jednoho z dárců pozval na premiéru svého filmu do Los Angeles. Sám předal sedmiletému fanouškovi comicsů, který se narodil s postiženou rukou, umělou končetinu, která je replikou té, kterou má on sám ve filmu. A je toho mnohem víc.

5. Miluje svou ženuSoučasnou manželku Susan poznal, když v roce 2003 natáčel horor Gothika. Koukali po sobě už tam, ale Susan později prohlásila, že nevěřila, že by jejich vztah vydržel. „Robert je herec, já mám opravdovou práci“. Ale fungovalo to a ti dva se o dva roky později vzali a mají spolu dvě děti, Robert má ještě syna ze staršího vztahu. Doma to prý dokonale šlape a říká se, že Susan může do velké míry za to, že se uklidnil a nechal svou divokou minulost za sebou. Společně založili i produkční společnosti Team Downey a v loňském roce natočili drama Soudce.


Přečtěte si také