TopStar

14. ledna 2018 08:00

Alžběta II. o své koruně: ‚‚Je hrozně těžká a nepohodlná!“

Jak je vidět, být na postu královny je těžké. A to doslova! Tato profese rozhodně není romantická, jak si každý myslí. O tom promluvila i samotná Alžběta II. Přiznala totiž, že když má na sobě královskou korunu, nemůže se ani podívat na nohy. Tento ‚‚módní doplněk“ není ani tolik krásný, jako spíš nepohodlný a těžký.

‚‚S tou korunou není pomalu ani možné přečíst nějaký projev, natož sklonit hlavu. Navíc, je velmi jednoduché si zlomit krk,“ nechala se slyšet královna Alžběta II. Taková koruna váží doopravdy velmi mnoho, kolem 1,3 kilogramů. Takovou váhu má díky drahým kamenům, kterými je posázena (safíry, smaragdy, diamanty).

Nasadit si korunu ale nemá královna příležitost zas tak často. Prvně ji vyzkoušela při korunovaci roku 1953 a poté ji nasazovala (a pokračuje v tom dodnes) při každoročním otevírání parlamentu. Jedná se o slavnostní zahájení nového zasedacího období parlamentu a tuto událost absolvovala královna již dvaašedesátkrát. Právě tato ceremonie má upomínat dlouholetou tradici Spojeného království.

Zároveň královna zmínila, že právě tato koruna je ale velmi důležitým prvkem pro osobu jejího postavení, a to nejen z hlediska vizuálního. ‚‚Má velmi mnoho nedostatků, ale nemůžeme opomenout její důležitost a podstatu,“ zastala se Alžběta II. svého klenotu. Kdo ví, třeba bude korunu nosit už brzy mladší generace v podobě Kate Middleton.


Přečtěte si také