TopStar

15. prosince 2017 08:01

Americký slovník Merriam-Webster zvolil ‚‚feminismus“ slovem roku

Americká společnost Merriam-Webster, která se mimo jiné zaobírá vydáváním slovníků, zhodnotila události celého roku a zvolila nejvyhledávanější slovo internetu za rok 2017. Bezkonkurenčním leaderem se stalo slovo feminismus.

Nehledě na to, že boj a snaha o rovnoprávnost ze sociálních, ekonomických, politických a dalších ohledů se vyvíjí již přes 50 let, někteří poznali význam slova až v letošním roce. ‚‚Ženský pochod“, kterého se zúčastnily Madonna, Scarlett Johansson, Charlize Theron a další hvězdy, skandál kolem Harveyho Weinsteina, četná obvinění ze sexuálního násilí a obtěžování na účet mnoha celebrit, boj o rovnoprávnost pohlaví, ke kterému permanentně vyzývá Angelina Jolie, sdružení #MeToo, jehož účasníci vystoupili proti sexuálnímu násilí (a časopis Time zvolil osobností roku všechny členy tohoto hnutí) - to vše se stalo příčinou, že slovo feminismus získalo v letošním roce na popularitě.

Druhé místo v nejvyhledávanějších slovech si vysloužil ‚‚komplic“ a na třetí příčku se zařadil ‚‚poustevník“.

With a sustained rise in lookups throughout 2017 and a number of event-driven spikes, ‘feminism’ is our #WordOfTheYear. Check the link in our bio for more of the year’s top words! . #language #dictionary #merriamwebster #feminism #feminist

Příspěvek sdílený Merriam-Webster (@merriamwebster), Pro 11, 2017 v 10:09 PST

Připomeňme si, že na začátku tohoto roku se ženy filmových pláten rozhodly vystoupit v pochodu proti sexistickým vyjádřením současného prezidenta Spojených států Donalda Trumpa a hájit práva všech žen. Do pochodu se zařadily jak obyvatelky USA, tak jména jako Emma Watson, Olivia Wilde, Chloë Moretz, Amy Schumer a další. Scarlett Johansson promluvila před přítomnými a její řeč nenechala nikoho chladným. Přes sociální sítě se nechaly slyšet i jiné hvězdy, kupř. Katy Perry, Drew Barrymore i Victoria Beckham. Právě konec ledna zahájil celou feministickou éru letošního roku a od té doby jsou veškeré sociální sítě podobnými slovy zaplaveny.

That's my girl I'm so proud of her #womanmarch

Příspěvek sdílený DIANNA (@gleecastnew), Led 21, 2017 v 9:56 PST

Sdílejte článek
Štítky 2017 slovník feminismus Madonna Scarlett Johansson MeToo Charlize Theron

Přečtěte si také