TopStar

3. července 2013 17:04

Dagmar Dandová

Bod varu (den šestý): Primadona Oliver Stone – nechal všechny čekat a hned zmizel!

Americký režisér, scenárista a producent Oliver Stone oproti vstřícnému Johnovi Travoltovi působí jako nepříjemný snob a chová se jako primadona.

Své fanoušky a fotografy nechal tvůrce hitu Alexandr Veliký nebo Wall Street před hotelem Pupp čekat celé dvě hodiny. Nakonec ho limuzína odvezla bočním vchodem, aby se s nikým nemusel vidět. Prý byl unavený.

Režisér se fanoušky navíc ještě snažil oklamat zastíracím manévrem. Stone totiž k hlavnímu vchodu poslal prázdné auto, aby své čekající příznivce zmátl a mohl se nepozorovaně proplížit zadem. Lidé, kteří na něj celou dobu marně čekali, byli velmi zklamaní.

„Mám hrozně rád jeho kultovní snímek The Doors nebo Evitu. Proto jsem na něj čekal. Chtěl jsem se s ním vyfotit a nechat si podepsat jeho fotku. On se ale vůbec neukázal,“ říká jeden z fanoušků, který na režiséra čekal před hotelem.

Režisér bohužel nebyl v lepším rozmaru ani později, při svých oficiálních povinnostech. U fotostěny festivalu pozóval jen minutu a půl a pak se rychle stáhnul do zázemí.

Trojnásobný držitel Oscara (za filmy Četa, Narozen 4. července a Půlnoční expres) přiznal, že je opravdu unavený. „Dva dny jsem nespal,“ vysvětloval, proč se ve Varech straní lidí.

Ale vzhledem k tomu, že na festivalu převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii, mohl by být k filmovým příznivcům vstřícnější. Stone zde také v nové podobě uvede historický velkofilm Alexander Veliký s Colinem Farellem a Angelinou Jolie z roku 2004.

Oliver Stone patří k nejvýraznějším postavám na světové filmové scéně. K filmu se dostal díky armádě. Právě ta totiž Stoneovi po službě ve Vietnamu zaplatila školu. V 80. letech získal Stone Oscary za režii filmů inspirovaných válkou Četa a Narozen 4. července.

Režisér je také úspěšným scenáristou. Napsal například finální scénář k úspěšnému snímku Barbar Conan, který samozřejmě i režíroval.

V polovině 90. let začal být ale závislý na drogách, a tak aby se ze závislosti dostal, odjel pracovat do Francie. V Evropě pak Stone napsal úspěšný scénář remaku filmu z roku 1932 Zjizvená tvář. Z příběhu Kubánce Tonyho Montany, který se snaží žít Americký sen, se stal kultovní snímek. Dalšího Oscara získal Stone v roce 1979 za scénář k filmu Půlnoční expres.

-dad-

( za filmy Četa, Narozen 4. července a Půlnoční expres)


Přečtěte si také