TopStar

17. dubna 2018 10:00

Chvilka retro: Jak se z Jane Fondy stal sex symbol 60. let?

Na svém hereckém kontě má hvězdná Jane Fonda (80) několik desítek filmových rolí. Začínala v roce 1960 a právě snímek ‚‚Barbarella‘‘ ji proslavil po celém světě. Největší podíl na tom měly Janiny erotické kostýmy, které zároveň inspirovaly nejednoho módního návrháře. Pojďme se na ně podívat.

Proč se Jane Fonda rozhodla zahrát si hlavní roli ve filmu ‚‚Barbarella‘‘? Přijetí právě této role pro ni bylo dost těžké, vždyť film je protkán jednou erotickou scénou za druhou. Třeba Sophia Loren či Brigitte Bardot roli v tomto filmu právě kvůli tomu odmítly. Režisér snímku a manžel Jane Fondy mladičkou dívku ale přemluvil a ta se rozhodla pro natáčení.

‚‚Vysvětlil jsem Jane, že kinematografie se rozvíjí a ona tak bude mít větší šanci na úspěch. Právě filmy jako Barbarella budou jedny z nejúspěšnějších. Stále se mi nedařilo ji přesvědčit úplně, ale nakonec pochopila, že já ten film zkrátka miluju a ona bude v téhle roli nejlepší,‘‘ nechal se režisér filmu slyšet.

Fondu netrápil jen nepochopitelný filmový žánr, ale právě i sexuální scény, ve kterých měla pózovat úplně nahá. Jane, která bojovala celý život s bulimií, trpěla představou, že by měl někdo vidět její tělo - natož celý svět. Tím, že se dívka ale svlékla nepředvedla jen fantastickou figuru, ale stala se sex symbolem 60. let. ‚‚Musela vypadat ideálně. Každý den jedla vitamíny, chodila na masáže a nechala si proplachovat žaludek,‘‘ napsala ve své knize o Fondě spisovatelka Patricia Bosworth.

‚‚Představte si, mladá žena, která nenávidí své tělo a trpí bulimií v roli polonahé a ostatně i nahé sex bombičky. Každé ráno se mi zdálo, že Vadim se vzbudí a pochopí, jakou udělal chybu,‘‘ nechala se v jednom z rozhovorů slyšet sama Fonda.

Za své fantastické a žhavé kostýmy vděčí Jane módnímu návrháři Paco Rabannemu, který navrhl všechny kostýmy pro tento snímek a společně se svým kolegou Jacquesem Fonterayem měl na starost celou filmovou gardoróbu.

Jedním z nejodvážnějších modelů byly plavky z plastu, které si Jane vzala na černé punčochy a působila tak o to více sexy. Obzvlášť na pikantnosti outfitu přidalo odhalené prso. ‚‚Nevinnost dívenky z aristokratické americké rodiny je vlastně nejdůležitější vlastnost pro hrdinku pornografického snímku. Ta s komickým koketováním přiznává svou hříšnost a ukazuje, jak se ze slušného děvčete stává zvrácená životem žena. Popravdě řečeno, další nahá herečka,‘‘ psal tehdy The New Yorker.

I když byl film kritiky i veřejností hodnocen velmi negativně, Jane si uvědomuje, že právě díky tomuto filmu se stala hvězdou světové kinematografie. A její hrdinka byla označena za nejvíce sexy postavou v oblasti filmové fantastiky a stala se ideálem mnoha módních domů i návrhářů.


Přečtěte si také