TopStar

26. března 2018 12:47

Chvilka retro: Která byla první pořádná role Elizabeth Taylor?

Trojnásobná držitelka ceny Oscara, jedna z nejzářnějších a nejtalentovanějších hereček za celou kinematografickou historii Elizabeth Taylor zemřela 23. března 2011. Za svůj život si zahrála přes více jak 80 rolí a většina z nich ji proslavila. Podívejme se ale na první ‚‚pořádnou‘‘ roli této krásky, která se stala nejzásadnější pro její následný karierní růst.

Za úplně první ‚‚dospělou‘‘ roli herečky Elizabeth Taylor se považuje filmové drama ‚‚Conspirator‘‘, kde si dívka zahrála hned hlavní roli. Hrát ve filmu začala dívka už v raném dětství. V 9 letech si zahrála ve filmu ‚‚There`s One Born Every Minute‘‘ a brzy poté jí byly nabídnuty smlouvy od mnohých filmových studií. Krása a talent malé Elizabeth nemohla zůstat bez povšimnutí a nabídky se najednou hrnuly ze všech stran. Její kariéra začala závratným tempem růst a dívka tím velmi brzy dospěla. V 16 letech už začala hrát v plnohodnotných dospělých filmech.

Svou první dospělou roli si Elizabeth zahrála ve filmu ‚‚Conspirator‘‘ roku 1949, kdy bylo dívce čerstvě 16. Její roli přijali kritici velmi rozpolceně. Jejím hereckým partnerem se stal Robert Taylor, do kterého se stejnojmenná herečka měla podle scénáře zamilovat a následně i vzít, kontroverzní ale byl fakt, že věkový rozdíl mezi herci byl celých 21 let. To se veřejnosti samozřejmě nelíbilo.

Není nic zvláštního, že k této roli přizvali tvůrci právě Elizabeth. Mnozí režiséři zmiňovali už mnohokrát, že dívenka vypadala velmi dospěle a vyzrále už jako dítě. Nebylo potřeba ani specifického líčení - její dlouhé řasy, vystouplé lícní kosti a neuvěřitelně pronikavé oči se staly Elizabethinou vizitkou až do posledních dní. ‚‚Není v ní nic dětského‘‘, zmínil jeden z režisérů.

V průběhu natáčení měla samozřejmě Elizabeth svého kolegu líbat, v té době byla ale dívka zamilovaná do jistého studenta Johna Derecka, se kterým studovala na hollywoodské škole. Práce jí ubírala ale tolik času a sil, že se Elizabeth nemohla soustředit ani na svého milého, ani na studium. ‚‚Jak můžu vše stíhat, když mi Robert Taylor pořád strká jazyk do krku?‘‘ tvrdila herečka.

I když byla podle všeho Taylor velmi mladá a nejspíše pro danou roli i dost lehkomyslná, právě v tomto snímku se jí podařilo ukázat svou hereckou flexibilitu a schopnost zahrát libovolné emoce, což se mnohdy nedaří ani vysloužilým herečkám. ‚‚V 17 ukázat lásku k vlasti a lásku k muži není vůbec snadné. To zvládne jen natolik geniální herečka jako je Elizabeth,‘‘ napsal jeden fanoušek ke komentářům daného filmu.

Nehledě na nejednoznačnost, snímek se ukázal jako velmi úspěšný a právě on se stal tím odrazovým můstkem do právoplatné herecké kariéry Taylor. I ti nejskeptičtější kritici uznali, že herečku čeká skutečná sláva ve filmovém průmyslu. A právě to se stalo. Po pár letech vyšel jeden z jejích nejslavnějších filmových snímků ‚‚A Place in the Sun‘‘ a po dalších 10 letech získala herečka svého prvního Oscara za roli ve filmu ‚‚BUtterfield 8‘‘.

I když přišla Elizabeth o plnohodnotné dětství, zanechala za sebou filmy, které se staly kultovními a nikdy se na ně nezapomene.

Sdílejte článek

Přečtěte si také