TopStar

3. listopadu 2014 12:00

Táňa Sáblíková

Co jste o Cestách domů nevěděli: Co nahrazuje víno? A kolik kilometrů lepicí pásky se spotřebovalo?

Primácký seriál Cesty domů odvysílá 300. díl, a tak je čas na pár čísel a statistik. Kolik herců se před kamerou vystřídalo? Kolik sáčků čaje rekvizitáři spotřebovali? A kolik aut, zbraní nebo telefonů bylo během natáčení zničeno?

První klapka oblíbeného seriálu Cesty domů padla 5. 8. 2010 v ateliéru ve Vysočanech. Za celou dobu vzniklo 309 dílů v 75 cyklech, poslední se právě dotáčí. Během každého cyklu se natočí 4 díly. Při natáčení se střídají 2 režiséři – Jiří Adamec a Jaromír Polišenský. Obsazeno bylo více než 800 herců, a to jak do velkých rolí, tak pouhých epizodek. Zhruba 20 postav v seriálu zemřelo. V seriálu si zahrála řada reálných míst, například 3 věznice, 2 nemocnice, 19 vil nebo chat, 1 smetiště, diváci viděli 8 svateb a 1 pohřeb. Nejvíc lokací, tedy míst, kde se natáčí, je na Praze 6.

Důležitou roli hrají v seriálu rekvizity. Mezi ně se počítá leccos – od mobilního telefonu, skleničky vína až například po zbraně. Při natáčení byla zničena 2 auta, ostatní poškození byla pouze kamuflovaná. Bylo zničeno 15 zbraní a 50 telefonů, na různé speciální efekty se spotřebovalo 10 kg střelného prachu a na všechno možné 150 kilometrů lepicí pásky, které se ve filmařské hantýrce říká tejpa. Jednou z dekorací, v níž se v ateliéru natáčí, je hospoda. V ní se od začátku natáčení načepovalo 1000 litrů nealkoholického piva. Pokud si scéna žádá skleničku vína, jablečný džus nahrazuje víno bílé, černorybízový červené. Obojího dohromady se spotřebovalo 700 litrů. Různé druhy whisky zase simuluje černý čaj. Rekvizitáři jej spotřebovali 6500 sáčků a uvařili 15 000 kafí. Za květiny, které byly v seriálu použity, se utratilo 250 000 korun.

Cesty domů můžete vidět každé pondělí a středu od 20.15 na TV Prima.

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také