TopStar

17. prosince 2017 18:20

Co světem otřásalo v roce 2017?

Hlavními hrdiny světových skandálů se každý rok stávají desítky celebrit. Hvězdy showbyznysu, politici, sportovci, designeři - od podobných skandálů není pojištěn nikdo. Připomeňme si nejzvučnější skandály, které otřásly tímto ustupujícím rokem.

Účast Ruska na Olympijských hrách

Jeden z nejnovějších skandálů, který otřásl světem, byl spojen s ruskými atlety. Po mnohých případech a incidentech s dopingem, obviněních a diskvalifikacích bylo Rusku povoleno zúčastnit se Olympijských her 2018 v jihokorejském Pchjongčchangu jedině pod neutrální (olympijskou) vlajkou. Nelibost, zmatenost a zklamání z tohoto rozhodnutí vyjádřila nejedna světová hvězda ze sportovního odvětví i jiných branží. Započaly ostré slovní a mediální přestřelky, úvahy, zda mají Rusové olympiádu navštívit vůbec, a zda je adekvátní, aby sportovci nemohli mít ani oblečení se svou národní vlajkou. Diskuze na danou tématiku stále probíhají.

Sexuální skandály v Hollywoodu

Letošní rok si nejeden z nás zapamatuje především kvůli sexuálním skandálům, o kterých Hollywood do letoška nevěděl. Vše započalo v říjnu, kdy vydání The New York Times zveřejnil fakta o tom, že Harvey Weinstein byl iniciátorem hned několika případů se sexuálním obtěžováním. To prý trvalo desetiletí a celá filmová industie o nich věděla, jen mlčela. První, kdo o sexuálním násilí ze strany producenta promluvil byla herečka Rose McGowan.

Publikace měla sílu explodující bomby a nové podrobnosti a nová obvinění přicházela den co den. Ze sexuálního obtěžování obvinilo herce přes 50 žen. Od chvíle, co článek vyšel, jedna hvězda za druhou začala promlouvat vůči Weinsteinovi (sem tam se ho někdo zastal, ale plakal nad výdělkem). O obtěžování promluvily i hvězdy jako Anglina Jolie či Gwyneth Paltrow. Weinstein přišel o kariéru, ženu a nyní celý případ vyšetřuje policie.

Začaly se objevovat takové informace, že by si jeden řekl, jak si to někdo může pamatovat. Americká filmová akademie jako reakci dokonce změnila některá svá pravidla: ti, kteří do ni budou spadat musí ctít jistý kodex, na kterém se momentálně pracuje.

Za Weinsteinem byli obviněni režisér Lars von Trier, herec Ed Westwick, Dustin Hoffman, Kevin Spacey a dokonce i Mariah Carey. Třešničkou na dortu bylo obvinění na účet prezidenta Spojených států Donalda Trumpa. Na sítích se díky tomuto objevilo sdružení #MeToo. Celý nápad zahájila herečka Alyssa Milano. ‚‚Pokud se ženy, které se s podobnou problematikou setkaly, vyjádří v komentářích MeToo, pochopíme, nakolik globální je tento problém.“

Je zajímavé, že někteří, kdo se tohoto spolku účastní se stal podle časopisu Time osobou roku. Týdenník věnoval tento titul těm, kteří neměli strach o své zkušenosti promluvit (Alyssa Milano, Rose McGowan, Taylor Swift a další).

Petice proti první dámě Francie

Brigitte Macron spadá regulerně pod zraky kritiků. Nejprve byli Francouzi šokování, že žena nového prezidenta je o 25 let starší než on. Poté přišla informace, že při seznámení s Macronem byla ještě vdanou ženou (a samotnému Macronovi bylo v té době pouhých 15!). Posléze vytvořila společnost petici proti titulování této ženy na první dámu, která má více jak 300 tisíc podpisů. V předvolební době Emmanuel Macron sliboval, že se jeho žena bude starat o výhradně společenské dění a prezentaci, ovšem jak zmínil autor této petice Thierry Paul Valette, madam Macron si již stačila pořídit 2 sekretáře, 2 bodyguardy a 3 pomocníky.

Později se sama Brigitte nechala slyšet, že se doopravy bude starat jen o společenské náležitosti jako její předchůdkyně. Na stránkách Elysejských polí budou vypsány její povinnosti a schůzky. Nyní Brigitte oficiální status první dámy má, ovšem představitelé vlády zmínili, že tento status není provázen nějakými specifickými právy - kupříkladu vlastní rozpočet žena prezidenta ještě nemá.

Melania Trump a módní návrháři

Když se Melania Trump stala první dámou, mnozí z návrhářů zveřejnili, že ji kvůli nelibosti vůči Donaldu Trumpovi oblékat nebudou. Někeří však na straně Melanie stále zůstali. Dolce & Gabbana se nechali slyšet, že se první dámou inspirují a budou ve spolupráci s ní pokračovat. A tehdy se rozehrál skandál kolem tohoto italského módního dua. Na sociálních sítích se začaly stále častěji objevovat negativní komentáře a ‚‚hateři“ se dokonce rozhodli značku bojkotovat. Negativní ohlasy se začaly rozvíjet i za pomoci hashtagu #BoycottDolceGabbana.

Domeniko a Stefano však reagovali s humorem. Vydali kolekci triček, na kterých byl právě zmíněný hashtag a tím ze sebe vlastně udělali největší bojkotující.


Přečtěte si také