TopStar

23. května 2018 13:18

Ilona Blašková

David Gránský má panický strach z odběru krve. Přesto se rozhodl zapsat do registru dárců kostní dřeně

David Gránský se rozhodl, že se zapíše do registru dárců kostní dřeně! Jenže měl problém. Docela nepřekonatelný. Má panickou hrůzu z odebírání krve a doposud žádný jiný způsob nebyl. Až do teď! V Česku máme totiž revoluční novinku, o kterou se postarala Vendula Pizingerová se svým nadačním fondem Kapka naděje.

Vstup do Českého registru dárců krvetvorných buněk nebyl nikdy jednodušší a pohodlnější. Dříve to šlo jen pomocí odběru krve. To se ale Vendula PIzingerová se svým nadačním fondem Kapka naděje rozhodla změnit. „Tenhle přístroj, který jsme představili a který Kapka naděje koupila, je analyzátor DNA. To znamená, že člověk, který se rozhodne stát se dárcem, si pomocí setu vytře ústa z každé strany a může tento vzorek zaslat poštou. Což je super, že člověk nemusí dorazit sem do Prahy do Ikemu,“ řekla nám o této novince Vendula.

David Gránský už dlouho koketoval s myšlenkou zapsat se do registru. Splňuje totiž tu úplně nejzákladnější podmínku a to věk od 18 do 40 let. Panicky strach z odběru krve mu v tom ale dříve trochu bránil. „Jak je možné, že se bojím odběru krve? Já nevím. Mě ta krev i smrdí. A když přede mnou třeba jede auto s nápisem „převoz krve“ tak se mi dělá zle. Nevím no, jsem nějaký postižený. Těšil jsem se, že to dneska právě překonám a stejně ne. Jen vytírám,“ řekl se smíchem David.

Sdílejte článek

Přečtěte si také