TopStar

3. září 2018 14:00

Dirty Diana: Fatální přešlapy všemi milované princezny z Walesu

Národ ji zkrátka miloval. Řeč je o princezně Dianě, která tragicky zemřela před 21 lety. Matka princů Harryho a Williama nebyla ale tak svatá, jak by se mohlo zdát. Za svůj život udělala řadu chyb, které měly dopad na její život a jeho následný konec. Pojďme si je připomenout.

Přijala žádost o ruku ze strany prince Charlese

Teď po letech si nikdo nedovede představit, že by Diana na žádost o ruku nekývla. Kdyby si roku 1981 prince Charlese nevzala, svět by se o ní vůbec nedověděl. Tato stydlivá dívka dvakrát neuspěla u závěrečných zkoušek ve škole a jen tak tak zvádla první semestr na univerzitě. I přesto si vybojovala právě díky svému svazku s následníkem královského trůnu světovou popularitu a uznání.

V roce, kdy se stala oficiální přítelkyní prince z Walesu žila už přes rok v Londýně. Nejprve u své matky a později v bytě, který dostala ke svým 18. narozeninám. Jelikož vzdělání dívka neměla, tak brala v podstatě každou naskytnutou pracovní nabídku. Za peníze uklízela u své starší sestry i některých svých přátel, pomáhala při organizaci společenských akcí a večírků, dělala instruktorku tance pro mládež, chůvu, asistentku pedagoga ve škole i školce. Seznam jejích profesí před oficiálním statusem přítelkyně prince Charlese byl pořádně dlouhý.

Románek dvojice byl jako z klasického románu Jane Austen. Diana se zkrátka vyskytla (a hned několikrát!) ve správnou dobu na správném místě. Stačilo, aby padla Charlesovi do oka a pronesla alespoň jednu souvislou větu. No a bylo to. Princi se líbila Dianina skromnost a citlivost, i když s ní nějakou společnou budoucnost neplánoval. Velmi záhy se ale informace o ‚‚princově nové holce‘‘ rozlétla po celém světě a jejich vztah se stal zprávou na titulní straně snad každého média tehdejší doby.

Veškeré spekulace ukončil princ Philip. Jelikož spolu otec a syn osobně téměř nehovořili, napsal Philip Charlesovi surový dopis, ve kterém mu nařídil uchovat dívčino dobré jméno a vzít si ji. Ten okamžitě uposlechl, požádal Dianu o ruku a ta bez váhání nadšeně souhlasila. V jednom rozhovoru se princ nechal slyšet, že byl šokován rychlou reakcí Diany a nečekal, že bude ochotna s ním jít ruku v ruce životem. Sarkasmus těchto slov veřejnost pochopila až mnoho let poté.

Přecenila sebe a nedocenila Camillu

V královské rodině není vhodné plakat, a to ani na pohřbu svých nejbližších. A co teprve na svatbě! I kdyby ta svatba znamenala krach všech vašich plánů a nadějí. Charles se ale neudržel a svou lásku ke Camille, vévodkyni z Cornwallu oplakal. V té době oslavoval deváté výročí jejich vztahu. O tom samozřejmě věděla i Diana. Co tedy devatenáctiletá dívka očekávala od vztahu, který trval méně než rok? A čím chtěla přebít Camillu?

‚‚Líbánky se ukázaly jako skvělá možnost vyspat se,‘‘ zněla věta z dopisu lady Diany, který napsala jen dva týdny po svatební ceremonii. To znamená, že jen co se stala ženou 33letého prince, který měl devítiletý vztah se zralou a zkušenou ženou, Diana nebyla schopna ničeho lepšího než celou svatební cestu prospat. Je tedy velmi snadné si představit, nakolik princi musela Camilla chybět.

Mezi Dianou a Charlesem byla ohromná intelektuální i duchovní propast. Téměř třináctiletý věkový rozdíl bylo třeba něčím kompenzovat, ale dívka se rozhodla, že tohle si má vyřešit právě její muž. Nic z jeho zálib ji nezajímalo, nesnažila se porozumět jeho přátelům, kritizovala jeho návyky a vysmívala se jeho víře. Dvojice spolu neměla o čem mluvit, a naslouchat Charlesovi tak, jak to uměla Camilla, Diana vůbec nezvládala.

Poté, co bylo zcela evidentní, že se Charles s Dianou nudí udělala Diana další strategickou chybu (což se dalo pochopit u dívky jejího věku, i přesto to nemění situaci). Začala šíleně a nemocně žárlit na Camillu. A právě to byla definitivní tečka jejich vztahu. Děvče si to neuvědomovalo a hledalo si stále absurdnější důvody ke své žárlivosti a Camillu uráželo veřejně. Jedno označení se mezi lidem dokonce uchytilo a všichni začali vévodkyni z Cornwallu přezdívat ‚‚Rotvajler‘‘. Podle Diany se Camilla do Charlese zakousla stejně jako tento pes do svých obětí a až do konce svého života nepochopila, proč její starší a méně atraktivní soupeřka stále vyhrávala.

Byla extrémně hysterická

Mnohé rozhovory s Lady Di poukazovaly na to, že šlo o hysterický typ osobnosti. Ve vší kráse se to projevilo v jejím třetím měsíci těhotenství (a otěhotněla ihned po svatbě), kdy dívka zinscenovala svůj pád ze schodů. Vše dopadlo samozřejmě dobře a k smrti vyděšený Charles z Diany do konce jejího těhotenství sfoukával prach.

Po porodu přišla podle svých slov princezna o dostatek pozornosti, upadla do poporodní deprese a začala si fyzicky ubližovat. V rozhovoru pro BBC se nechala slyšet, že byla první z královské rodiny, kdo poznal depresi a dovolil si na ni veřejně poukázat. Tímto otevřeným tvrzením od sebe odvrátila jak královskou rodinu, tak i samotného Charlese.

Budoucího krále podváděla

Anglie, která se pyšní svou historií, ještě pamatuje doby, kdy se nevěra svému muži z královské rodiny rovnala nevěře vlasti. Tehdejší královská rodina se tak striktního mínění už nedržela a hlavy kvůli nevěrám nepadaly. Jedno pravidlo však stále platilo. I kdyby byl muž nevěrný, žena musela být stále svatá. Diana si musela být vědoma, v co se její milostné aférky promění. Ta ale upřednostňovala nemyslet na to. A dokonce ani nepřemýšlela, že její sexuální poměry s instruktory jezdectví, řidiči a služebnictvem uráží nejn Charlese, ale i ji samou.

V jejím životopisu je zaznamenáno pět oficiálních a šest až osm neoficiálních milenců, se kterými si Diana začala před i po rozvodu s Charlesem. Nejvíce tím utrpěl princ Harry, kterého poté přisuzovali jako produkt jiného muže. Na testy DNA se ale královská rodina nikdy neodhodlá. Už jen proto, že pokud se ukáže, že Harry skutečně není synem Charlese, nikdo nebude vědět, jak postupovat dále. Spekuluje se ovšem, že k testu DNA už dávno došlo a ten vyšel pozitivně.

Milovala zájem médií

Televizní moderátor a žurnalista Martin Bashir připomněl během jednoho z nejskandálnějších rozhovorů s Dianou, že ji obviňují ve vlastním zájmu vytvořit kolem sebe ohromnou mediální bublinu. Jednou se objevila v negližé na pódiu po boku tanečníka Wayneho Sleepa. Číslo mělo být darem princi Charlesovi k jeho narozeninám. I když měla být veškerá pozornost upřena na oslavence, zabrala si ji primárně princezna.

Zájem vyvolávali i příliš sdílní přátelé Diany. Ona samotná jim dovolila do médií mluvit o všem, oč se jim jen zlíbí. A právě díky tomu vznikla skandální kniha ‚‚Diana: Her True Story‘‘, která se na světě objevila roku 1992.

Skandální rozhovor

24. listopadu 1995 poskytla pro televizní stanici BBC Diana na královské poměry extrémně otevřený rozhovor. Hodinová zpověď měla efekt explodující bomby. Diana zveřejnila všechny problémy v jejím patnáctiletém manželství s Charlesem, promluvila o bulimii, kterou trpěla, o několika pokusech o sebevraždu, o vlastních nevěrách, které podtextově propletla i nevěrami Charlese. Diana byla přesvědčena, že od té doby, co se s princem neoficiálně rozešla, stala se problémem pro jeho okolí, a proto ji všichni z královské rodiny chtěli před veřejností očernit. ‚‚Myslíte, že se někdy stanete královnou?‘‘ ‚‚Rozhodně ne. Upřednostňuji být královnou lidských srdcí. Nemyslím, že jsem vhodná kandidátka na královnu této země.‘‘

Zvláštní bylo, že i když mluvila o muži a celé královské rodině poměrně nelichotivě, na konci zmínila, že se rozvádět nechce. Po tomto rozhovoru a všech zveřejněných informacích už ale nebylo zbytí. Rozvod byl nevyhnutelný a schválila ho dokonce samotná královna.

Vypadá to, že nešlo jen o pomstu a chtění se zviditelnit. Jednalo se spíše o zpověď unavené ženy, která chtěla, aby celý svět věděl, proč se její manželství rozpadlo. Následky byly ale fatálnější než samotná Diana předpokládala. Odvrátili se od ní vlastní sourozenci, babička i matka a zavřely se před ní mnohé dveře, do kterých měla ještě před nedávnem vstup samozřejmý. A pokud si princezna myslela, že se její život rozpadl po rozchodu s Charlesem, tak po tomto rozhovoru se to stalo objektivní realitou.

Chtěla si vzít muslima

Ještě před oficiálním rozvodem si Diana začala s chirurgem z Pákistánu Hasnatem Khanem. Kvůli němu byla princezna dokonce ochotna změnit svou víru. A právě to bylo zcela nepřípustné. Lékař si ji ale vzít nechtěl, jelikož se domníval, že dívka přehnaně miluje svůj status a popularitu. Velmi záhy se ale objevil nový milenec, filmový producent a miliardář Dodi Al-Fayed. Ten sice nebyl mužem jejího života, ale právě díky němu mohla pokračovat ve svém životním stylu celosvětové celebrity.

Celý královský dvůr byl šokován, když Diana dokonce seznámila muže se svými syny. A ještě více při pomyšlení, co by se událo, kdyby skutečně přijala víru svého nového muže. To by nebyl problém jen pro výchovu dětí, ale celkovou existenci monarchie.

Jestli byla smrt Diany zinscenovanou akcí, to se již nikdy nedovíme. Pro královskou rodinu byla ovšem její smrt ohromnou úlevou. Rozmazlená, nestabilní, milující přecházet jakékoli hranice princezna se stala černou ovcí rodiny. Kdo ví, jak by její příběh dopadl, kdyby tragicky nezahynula v pařížském tunelu.


Přečtěte si také