TopStar

8. dubna 2018 10:54

Dokument o Robertu Vanovi odhalil šokující podrobnosti jeho bouřlivého života

Fotograf Robert Vano oslaví brzy jubilejní 70. narozeniny. A jako dárek dostal celovečerní dokument ‚‚Příběh člověka‘‘, který pojednává o nejtemnějších stránkách jeho mládí, závislostech a bouřlivém životě.

Ve snímku režiséra Adolfa Ziky, který dělal dokument i o Janu Saudkovi, přiznává Vano, že se v životě nechoval správně. ‚‚Patnáct let života jsem strávil na drogách. Dělal jsem během té doby šílené věci, o kterých jsem ani nevěděl, třeba se pokoušel oběsit.‘‘ Za doby své závislosti prý utratil nespočet milionů.

‚‚Nemám rád plánované oslavy. Pokud se budu chtít opít, tak klidně v úterý ráno, na to nemusím mít narozeniny. Oslavy mě nelákají, nepiju, nekouřím, ne*ukám, tak co bych na nich dělal? Žádná nebude,‘‘ mluví humorně Vano ohledně svých nadcházejících narozenin.

Narodil se v Nových Zámcích na Slovensku maďarským rodičům. Po maturitě v roce 1967 místo nástupu na vojnu emigroval přes Jugoslávii a Itálii do Spojených států, kde se uchytil jako kadeřník a vizážista. Za svůj život měl Robert Vano možnost nafotit nespočet slavných mužů i dam, i přesto není popisován jako celosvětově opěvovaný muž. I když vydělal miliony, nikdy vlastně nezbohatl. Z Československa sice za své doby odešel, v Americe se ale neosvobodil a stal se tak obětí amerického snu. Toužil po úspěchu a hledal ho po celém světě - Itálie, Francie, Španělsko. Ani tam ho ale nenalezl. Na sklonku sedmdesátky se ale uznání konečně dočkal a dnes je uznávaným fotografem, umělcem a ve své podstatě i celebritou.

Dokumentární film Robert Vano – Příběh člověka, zcela vybočuje z konceptu klasických životopisných dokumentů, už jen proto, že neměl tak silnou vůli a nezvládl ustát tlaku slávy. Divák se tak může těšit na někoho, s kým se ztotožní daleko snáze ve vztahu k vlastnímu životu, než by to mohlo být u častých biografií významných osobností.

Sdílejte článek

Přečtěte si také