TopStar

18. července 2013 06:30

Dagmar Dandová

Eliška Kaplicky: Ve filmu by mě hrála Audrey Tautou a mého muže Belmondo

Vdova po architektovi Janu Kaplickém Eliška (35) přiznala, že je znovu zamilovaná. Na relaxačním víkendu ve Špindlerově Mlýně, kde byla se čtyřletou dcerou Johankou, jen zářila štěstím.

Prý jste potkala dalšího osudového muže, je to pravda?

Nevím. Je to zatím čerstvé, ale myslím, že jsem zamilovaná. Nechci o tom ještě moc mluvit. Já nikoho nehledala, on si našel mě.

S dcerou jste byla dlouho sama. Máte ale velkou rodinu, pomáhá vám?

Určitě. Jsem hrozně ráda se svou rodinou. Teď jsem mohla strávit víkend s dcerou, rodiči a bratrem a bylo to super. Jen mě mrzí, že nemohla přijet i sestra. A také tři společné dny jsou krátká doba. I když jak je nás hodně, pořád někdo někoho po hotelu hledal… Ale takhle společně nikam moc často nejezdíme, proto mi přijde fajn, že jsme tu mohli všichni být.

Po kom si myslíte, že je vaše dcera? Po vás, nebo po otci?

Johanka je dokonalý mix nás obou. Neskutečně mě zaráží pohyby a gesta, která má úplně stejná jako Johan (jak Eliška říká Janu Kaplickému – pozn. redakce). To jí nikdo neukázal, nenaučil a přitom to dělá úplně přirozeně. Jsou to holt geny.

Jak jste se vyrovnala s absurdní životní zkouškou, kdy se vám v jeden den narodila dcera a zemřel manžel?

To Johanka mi dala sílu, abych to všechno zvládla.

Foto: isifa.com

Nemyslíte, že by životní příběh Jana Kaplického stál za natočení filmu?

Jsem si jistá, že jednou určitě. Bude to hraný snímek, který ale nebude natočený z jeho úhlu pohledu. Johan totiž předběhl svou dobu a málokdo by ho pochopil. V budoucnu ale přijde čas, kdy si lidé řeknou: Aha! On byl vlastně vizionář. Lidé se mu smáli za budovy, které projektoval a teď se ty domy staví. Samozřejmě ne u nás, ale jinde ve světě. Přesně podle těch návrhů, které předvídal. Když v Londýně postavili Lord's Media Centre (tiskové centrum na londýnském kriketovém stadionu), tak psali ve všech anglických novinách na titulních stránkách, že přistáli ufoni…

Foto: facebook

Koho byste vybrala, aby vás v tom filmu hrál?

Teď jsem viděla film Pěna dní a moc se mi líbila herečka Audrey Tautou. Nebo Natalie Portman, to je taky moc krásná baba. A mého muže by mohl hrát Ralph Fiennes. I když ten už teď hodně zestárl. Záleželo by, v jakém období by ho hrál, ale ideální by mi přišel mladý Belmondo. Johan mu byl hodně podobný.

Dovedete si představit, že byste k tomu filmu napsala scénář?

Asi ne, ale něco připravuji. Je to blíž komedii než dramatu. Je to o ženě, která potkává tři osudové muže a není to vyloženě moje autobiografie. Jde o kombinaci mého života, mé mámy a mých kamarádek.

Bojujete pořád za to, aby byla postavená knihovna „chobotnice“ podle návrhu Jana Kaplického?

Myslím, že ještě stát bude. Mrzí mě, že potom, co Johan vyhrál mezinárodní architektonickou soutěž, nebyla národní knihovna podle jeho návrhu hned schválená k výstavbě. V té době na to byly ideální podmínky. Byly peníze, vhodná politická situace, můj muž žil… Ale věřím, že tato budova u nás nakonec opravdu bude.

Foto: facebook

Měla jste vystupovat v jednom televizním pořadu, ale nakonec z toho sešlo, proč?

To je pravda, ale uvědomila jsem si, že práce kolem pozůstalosti rodiny Kaplicky je tolik, že mám co dělat minimálně do roku 2017. Na ten rok plánujeme vydat monografii mého muže. Do té doby se budu věnovat digitálnímu archivu jeho prací, který zpracováváme spolu s Evou Jiřičnou a Ivem Mathé. Chtěli bychom pro všechny, kdo budou mít zájem, zpřístupnit odkaz mého muže i celé jeho rodiny.

Máte vůbec nějaký volný čas?

Ale ano, s dcerou hodně sportujeme. Chodíme na procházky, plavat, na brusle… Ted jsem začala hodně hrát tenis. Johanka nejradši sedí nahoře na židli a dělá rozhodčího. Občas sbírá míčky, ale po chvilce ji to přestane bavit a rázně nám řekne, že už nebude dělat služku.

Dagmar Dandová

Sdílejte článek

Přečtěte si také