TopStar

10. května 2015 23:33

Petr Cífka

Elvis, Einstein, Jackson... 8 mrtvých celebrit, které každoročně vydělají pořádný balík

Živí, nebo mrtví, stejně jsou miliardáři. Nebo alespoň jejich potomci a pozůstalí.

Chcete co nejlépe zabezpečit svoje děti a případně i děti svých dětí? Neinvestujte do domů, aut či obrazů. Investujte do sebe. Pokud se vám povede patřičně proslavit, budete podle aktuálního autorského zákona vydělávat ještě sedmdesát let po svojí smrti. V dnešním článku vám přinášíme osm zářných příkladů, jak zpeněžit slávu až za hrob. Podmínkou je ale samozřejmě globální sláva, nějaké tajtrlíkování v tuzemském rybníčku vám samozřejmě nepomůže. Za tantiémy v rozhlase dostanete leda pár drobných na pívo. Legendární herci a zpěváci ale dovedou vydělávat stovky milionů ročně i desítky let po svojí smrti. Svůj podíl na tom samozřejmě mají i pozůstalí, kteří se je snaží nacpat, kam to jen jde.

Albert Einstein

Stačila jedna jediná rovnice, aby se z Einsteina stal nejslavnější vědec na světě. Vymyslel toho spousty, ale důvodem k nadčasové popularitě je i jeho vizáž. Podobizna s rozcuchanými vlasy a vyplazeným jazykem plní trička, hrníčky a další suvenýry. Spolu s výnosy z různých patentů to ročně dělá hezkých 286 milionů korun.

John Lennon

Není občas lepší hrát si na mrtvého brouka? Ne, to je příliš nevkusný vtip. Pozůstalým Johna Lennona se omlouváme, ale zřejmě si to nepřečtou, protože svůj čas a peníze jistě utrácejí jinak než čtením našeho plátku. Příjmy z písniček Beatles, suvenýrů a nejrůznějších autorizací jeho muziky (třeba během show Cirque du Soleil) vynášejí ročně 312 milionů korun.

Marilyn Monroe

Blonďatá legenda se dodnes producíruje na tričkách, je po ní pojmenovaný nejeden parfém a módní gigant Macy´s jejím jménem prodává svou vlastní módní řadu. Pozůstalí si tak přijdou na tučných 442 milionů.

Bob Marley

Marleyho hudba je nesmrtelná, stejně jako pokrývky hlavy, trička, sluchátka a další hudební příslušenství prodávané pod jeho jménem. Marley dokonce pomáhá prodávat i energy drinky. Spolu s výnosy z Live Relaxed potravin to dělá dohromady půl miliardy korun ročně. To je slušná renta.

Elizabeth Taylor

Digitální distribuce jejích filmů, neuvěřitelně úspěšná parfémová řada, ale především image slavné hollywoodské divy, kterým se dodnes zaštiťují nejrůznější módní značky. Posmrtná gáže činí neuvěřitelných 650 milionů korun.

Charles M. Schultz

Že vám to jméno vůbec nic neříká? Jedná se o autora a kreslíře slavného stripu Peanuts, který vychází nepřetržitě už několik dekád a svého duchovního otce úspěšně přežil. Schultzovy děti ovšem dostávají procenta z každého recyklovaného i nově vymyšleného stripu. Letos se navíc chystá celovečerní film, takže výplata je o to veselejší – 840 milionů korun.

Elvis Presley

A tady už se dostáváme do nejvyšší ligy. Snad ani největší blázni do konspiračních teorií nevěří, že je Elvis naživu. Kdyby byl, určitě by se přihlásil o miliardové zisky, které by ročně inkasoval za odehrané písničky na iTunes, všechny ty dvojníky a show v Las Vegas a spoustu haraburdí prodávaného pod jeho jménem. Jenom loni to dělalo na procentech 1,43 miliardy korun.

Michael Jackson

Popový král, kontroverzní osobnost a jeden z nejbohatších lidí na světě. Zaživa uměl Michael Jackson svoje peníze rychle roztáčet, teď se kupí na účtech jeho pozůstalých. Příjmy jsou z prodeje jeho písniček, suvenýrů, ale i provozu slavného ranče Neverland, kam nadále proudí stovky tisíc lidí ročně. Kolik tohle záhrobní bohatství čítá? Jenom loni to bylo 3,64 miliardy korun.


Přečtěte si také