TopStar

8. ledna 2018 12:06

Emotivní řeč Oprah Winfrey na předávání Zlatých glóbů dojala sál k slzám

Známá televizní hvězda, moderátorka Oprah Winfrey si teprve před několika hodinami odnesla cenu Cecila B. DeMilleho za zásluhy v kinematografii. Proslov a děkovná řeč, kterou světová hvězda měla na pódiu, se okamžitě stala jednou z nejslavnějších řečí za celou historii předávání cen Zlatý glóbus.

Ve svém emocionálně vypjatém projevu Winfrey připomněla černošku Recy Taylor, která zemřela před 10 dny. Málokdo věděl, o kom je řeč. Šlo o ženu, která byla v roce 1944 odchycena ‚‚bílými“ muži a znásilněna. Násilníci jí vyhrožovali, že ji zabijí, pokud půjde dívka na policii. Nehledě na to Recy na policii šla a vše zveřejnila. Muži však nebyli potrestáni, protože za doby Jima Crowa prý podle Oprah nebyla žádná spravedlnost. Moderátorka hrdě zmínila, že tyhle časy jsou dávno minulostí!

‚‚Ona žila v podmínkách, kdy světu vládli muži. Tito muži ženám nevěřili, když ty si troufly říci pravdu. Tyhle doby jsou ale za námi,“ nechala se slyšet Oprah. ‚‚Dnes bych chtěla vyjádřit nesmírnou vděčnost ženám, které přežily drsné jednání a ponižování ze strany mužů. Právě tyto ženy my nikdy nepoznáme. Jsou to ženy v domácnosti, servírky, inženýrky, lékařky, jsou součástí byznysu i politiky,“ pokračovala.

Na konec Winfrey dodala, že sexuální násilí a genderová nerovnoprávnost není jen problém filmového a zábavního průmyslu, ale i každodenního života. Televizní hvězda zmínila, že měla možnost mluvit s mnoha ženami, které si násilí a sexuální obtěžování prožily, a poznamenala, že všechny tyto ženy věří ve světlou budoucnost.

‚‚Chtěla bych, aby všechny dívky a ženy věděly, že za horizontem je nový den. A svítání nastane právě díky těmto silným a neuvěřitelným ženským bytostem, které jsou nyní v sále. V sále, před obrazovkami, v parcích, na lavičkách. Nikdo už v budoucnu neřekne, že byl obětí sexuálního násilí!“


Přečtěte si také