TopStar

26. února 2014 15:40

Dagmar Dandová

Ester Janečková se svěřila: Za smrt synovce může také homofobní kněz!

Moderátorka Ester Janečková se v pořadu Kvér na Radiu Wave rozpovídala o tragédii, která se stala u ní v rodině. Její synovec, teprve čtrnáctiletý Filip, spáchal sebevraždu kvůli odlišné sexuální orientaci.

"Filip napsal v dopisu na rozloučenou, že prostě nechce žít ve společnosti, která je tak netolerantní. Myslíme si, nebo já si aspoň myslím, že být věřícím gayem nebo lesbičkou je jednoznačně mnohem horší než nevěřícím. Nevím jak vy, ale já prostě vnímám, že společnost není tolerantní tak, jak se staví. Že tam jsou stále obrovské meze," řekla Janečková v rádiu.

"Ve společnosti je mnohem méně tolerantní církevní společnost. Díky tomu, že Filip žil na vesnici, jeho rodina chodila do vesnického kostela. On sám asi před dvěma lety řekl, že už tam chodit nechce," dodala moderátorka.

"Nicméně tam chodil dál, i když ho k tomu rodiče nenutili. A ani neřešil, že místní kněz byl typickým příkladem homofoba, který i při kázání mluvil o tom, jak je registrované partnerství špatné. Že gayové jsou špatně...," uvedla Janečková pro pořad Kvér.

"Filip tam sice nakonec chodit přestal, ale myslíme si, že moc dobře věděl, co se tam říká. A tím, že tam jeho rodiče chodili každý týden, mohl to vnímat tak, že tomu naslouchají. A ten kněz se pak, bohužel, projevil naprosto hrozně i na pohřbu. Vlastně nám všem otevřel oči a podal nám konkrétní vysvětlení o tom, co myslel Filip tím nepřijetím společnosti," prozradila Ester Janečková.

"Když se pohřeb chýlil ke konci a měla se začít odnášet rakev, tak kněz vystartoval. Začal řvát, že už nechtěl mluvit, ale že se musí ozvat na to, co tam předtím řekl předseda gayů. Křičel, že registrované partnerství je špatné. Že je to hrozný problém, a že by se lidé neměli chovat jako homosexuálové" svěřila se o událostech na pohřbu moderátorka.

"Pak se obrátil na Tomáše Adámka (pozn.red. evangelický farář, který se přiznává k homosexualitě) a řekl mu: „Vy jste také vzniknul ze spojení muže a ženy, tak co si tady jako vymýšlíte!“

"Pak to dospělo do další, horší fáze, kdy se kněz obrátil k rakvi a řekl: „Já Filípka také znal a měl jsem ho rád. Jsem si jistý, že on by s tím, co tady zaznělo, nesouhlasil.“ To bylo jak bodnutí do srdce. V tu chvíli jsem vykřikla: „To vy jste ho zabil, vy a lidi, jako jste vy!“ Filípkovy sestry tam začaly vzlykat a řvát: „Vypadněte, mlčte!," řekla pro radio Wave Ester Janečková.

Mohlo by vás zajímat

Sdílejte článek

Přečtěte si také