TopStar

3. ledna 2014 11:36

Jana Fikotová

Exkluzivní retrofotografie Heleny Růžičkové - Fotky, které jinde neuvidíte

Herečka, která uměla skvěle využívat svou postavu, temperament a spontánnost. Helena Růžičková sice přesně před 10 lety zemřela, ale zapomenout? To nehrozí!

Měla neuvěřitelný dar. Díky svému talentu dokázala vtáhnout do děje filmu. A hlavně pobavit. Už po mnoha desetiletí je symbolem českého humoru. Její nezapomenutelné herecké výkony ve filmových trilogiích o Homolkových, či Slunce, seno, znají snad všechny žijící generace nazpaměť.

Co jste možná o Heleně Růžičkové nevěděli? 1. Hádky jejich rodičů se odehrávaly zásadně ve francouzštině „Tatínek Alois byl tlumočník a též byl ve francouzské cizinecké legii. Maminka Draga, zase pocházela ze Sarajeva.“

2. Ráda se chlubila tím, jak ve svých čtyřech letech poprvé kouřila.

3. „Maminka chtěla, abych dělala něco pořádného, proto jsem vystudovala Vyšší zdravotnickou školu a začala pracovat jako zubní laborantka.“

4. Vztah se synem spíše brala jako sourozenecký či přátelský. Kvůli velkému pracovnímu vytížení ho vychovávala většinu času babička Draga.

5. Téměř celý život byla herečkou na volné noze. Na začátku sedmdesátých let dva roky působila v Divadle Na zábradlí. Zde však po údajném incidentu, který se nikdy nepotvrdil (vystoupila v jednom představení opilá a komunisty poslala „do pr---e“), z divadla odešla a do divadelního angažmá se už nikdy nevrátila.

Než se stala herečkou, vystudovala Helena Málková na zubní laborantku. To ji však nezastavilo na cestě stát se herečkou. To byl její velký sen, protože se od dětství pohybovala kolem divadla. Na DAMU ji sice nikdy nevzali, zato při zkouškách potkala svého životního partnera, Jiřího Růžičku, který byl divadelním hercem a pomocným režisérem na Barrandově. Dne 23.července 1955 byla svatba. Za svědka šla Heleně kamarádka Jiřina Bohdalová. 8. ledna 1956 se jim v Praze narodil jediný syn Jiří Růžička ml. S ním též hrála v několika oblíbených českých filmech a jezdila s ním s estrádním programem po republice.

Syna přežila o pět let. Jiří zemřel na zdravotní komplikace v důsledku své nadváhy 20. února 1999 v Sušici. Její manžel ji pak opustil o čtyři roky později na selhání srdce. Napsala několik knih o svém boji s rakovinou. Té pak bohužel podlehla 4. ledna 2004 v plzeňské fakultní nemocnici ve věku 67. let. Její popel byl rozptýlen na Olšanských hřbitovech v Praze.

Prohlédněte si FOTOGALERII snímků redakčního fotografa Jirky Janouška, který měl k Heleně Růžičkové blízko:

-juf-


Přečtěte si také