TopStar

23. prosince 2017 07:00

Film ‚‚Titanic“ slaví 20 let. Víte o něm vše?

Před 20 lety, 19. listopadu roku 1997 se ve Spojených státech uskutečnila premiéra filmu ‚‚Titanic“. Snímek se stal kultovním, vysloužil si nespočet cen Oscara a představitelé hlavních rolí Leonardo DiCaprio a Kate Winslet se stali oblíbenci celého světa. Tento film viděl snad každý z nás, víme o něm však všechny detaily a známe jeho temná zákoutí?

Kdo, když ne Leo?

Každý film je jedno velké puzzle, kde je důležitá každá jednotlivá součástka. Nelze odhadnout osud ‚‚Titaniku“, kdyby nebyli hlavními hrdiny právě Leonardo a Kate. Na roli Jacka Dawsona režiséři spekulovali o populárních jménech v tehdejších devadesátkách jako Tom Cruise, Brad Pitt, a Rose nemusela vůbec být ‚‚anglická růže“ Kate Winslet, nýbrž Američanky Gwyneth Paltrow nebo Claire Danes. Podle médií Kate musela o své místo doslova bojovat, podle hereččiny verze po zkoušce jen poslala režisérovi Jamesi Cameronovi růži, čímž chtěla poukázat, že právě ona by měla být na místě Rose.

Je známo, že Kate byla z hlavní dvojice vybrána první. Kdo se měl stát jejím partnerem? V jednom z nedávných rozhovorů herečka zveřejnila, s kým vším zkoušela scény. ‚‚Finálové scény jsem si zkoušela s Matthewem McConaugheyem. Dříve jsem o tom nemluvila. Ale ano, právě Matthew se měl stát Jackem,“ promluvila Winslet v pořadu The Late Show.

Sám Matthew nikdy o zmíněném faktu nemluvil. Mlčel dokonce i tehdy, když se utkal v boji o cenu Oscara s Leonardem DiCapriem v roce 2015.

Nápad pozvat si na zkoušení DiCapria měl sám režisér James Cameron. Tehdy 22letý herec o sobě však pochyboval. ‚‚Leo si do té doby vyhledával hrdiny, nad kterými visí jakási záhada. Mým úkolem bylo přesvědčit ho, že síla jeho hrdiny je v udržení diváka ve stálém napětí. Bylo těžké mu to vysvětlit,“ vyprávěl režisér.

Věřit, když nikdo nevěří

Nápad na film podle skutečných událostí z roku 1912 osvítil Jamese Camerona poté, když viděl dokumentární snímek na National Geographic. V roce 1994 napsal scénář a o rok později dostal startovné ve výši 3 milionů dolarů od společnosti 20th Century Fox. Později se rozpočet dostal až na částku 200 milionů dolarů a Cameron měl co dělat, aby natáčení dovedl do zdárného konce.

Kvůli natáčení byla postavena úplně nová sekce na pobřeží Mexika. Aby bylo možno realizovat město s vodou, bylo využito 10 tisíc tun dynamitu, a pro vytvoření lodní makety bylo zahrnuto na 1500 pracovníků. Výsledek byl fantastický a kopie se lišila jen o pár metrů délky od skutečné lodě. Rozpočet na dekorace zaujímal největší míru. Jen jediná kupole stála 500 tisíc dolarů. To nemluvíme o milionech dolarů, které padly na vizuální efekty a postprodukci, a nebyly do rozpočtu vůbec zahrnuty.

‚Útraty se vymkly kontrole. Vzpomínám si, jak se nadšení všech změnilov pohřební výrazy. Jakoby každému diagnostikovali rakovinu. Všichni byli připraveni utratit peníze a přemýšleli, jak dosáhnout toho, aby ztráty nebyly fatální. Na jaře 1997 se ukázalo, že práci k určenému datu určitě dokončit nestihneme. Stále jsme byli pod tlakem tisku, byli jsme těmi největšími idioty v historii Hollywoodu,“ pokračoval Cameron.

‚‚V té době jsem si myslel, že už nikdy nebudu natáčet,“ zakončil vše režisér. Ve výsledku se však film umístil na nejvyšších příčkách! 11 sošek Oscara a neutichající sláva dodnes. Jak se říká v Hollywoodu, nikdo neví, jaký film se stane tím explozivním.

Od reality až po fikci

Srdcervoucí milostný příběh Jacka a Rose i jejich životopis je smyšlený od začátku až do konce. Ve filmu se objevují ale i postavy, jejichž existence byla skutečná. Takovými jsou například Ida a Isidor Strausovi, majitelé obchodu Macy's v New Yorku. Byli nejstaršími účastníky plavby. Zemřeli, jelikož odmítli opustit svou kabinu. Ve filmu jsou zobrazeni jak leží v posteli ve chvíli, kdy jim voda pomalu potápí nohy.

Herec Eric Bryden ztvárnil na plátně miliardáře Johna Jacoba Astora IV, který plul společně se svou ženou. Ve své době se považoval za jednoho z nejvlivnějších a nejbohatších osob Spojených států. Jeho tělo bylo poznáno podle jmenovky na saku. Ještě jeden americký miliardář se plavby účastnil, Benjamin Guggenheim, kterého si zahrál Michael Ensign. Podle příběhu putoval se svou milenkou, tak to bylo i ve skutečnosti, což později potvrdili jeho blízcí, kupříkladu jeho bratr Solomon Guggenheim, jehož jméno nese významné muzeum v New Yorku.

Sdílejte článek
Štítky titanic Leonardo DiCaprio loď Kate Winslet

Přečtěte si také