TopStar

15. května 2019 17:00

Tereza Šulcová

Filmový festival Cannes 2019 je oficiálně tady!

V Cannes startuje 72. ročník filmového festivalu, který představí nový snímek amerického režiséra Quentina Tarantina Tenkrát v Hollywoodu. Přehlídka předvede celkem jednadvacet soutěžních snímků, které budou bojovat o první místo – o Zlatou palmu.

Včera večer odstartoval filmový festival Cannes 2019. Přehlídka začala promítáním hororu Mrtví neumírají režiséra Jima Jarmusche. K Česku se vztahuje několik filmových snímků, každopádně se neprobojovaly do soutěžních kategorií, a tak se musíme spokojit s nesoutěžící sekcí.

Na tuto událost dorazilo hned několik celebrit, mezi nimi i Selena Gomez, Julianne Moore, Bill Muray nebo Eva Longoria. Členkou poroty je letos i Elle Fanning (21), která si obhájila svou pozici. Veřejnost ji kritizovala, že je na porotkyni příliš mladá.

Mezi hosty patří i legendární zpěvák Elton John, který dorazí na projekci snímku Rocketman. Jedná se o biografický film Eltona Johna mapující jeho kariéru, který zrežíroval Dexter Fletcher. Film bude do českých kin uveden 30. května.

Předpokládá se, že na festival dorazí ještě Isabelle Huppert, Penélope Cruz nebo třiaosmdesátiletý Alain Delon. Právě on má dostat za pár dní cenu za celoživotní přínos kinematografii. S tím ovšem nesouhlasí americká organizace Women and Hollywood, která bojuje za rovnoprávnost žen ve filmovém průmyslu. Podle organizace je herec rasista, homofob a misogyn. Petici podepsalo už téměř 16 000 lidí.

Vše začalo po jeho prohlášení, že nesouhlasí s tím, aby homosexuální páry měly právo na výchovu dětí. Na závěr přiznal, že se k ženám nechoval vždy nejlépe. „Jestli je facka machistická, tak jsem musel být macho. Každopádně já jsem taky nějakou tu facku dostal, i od žen,“ svěřil se herec.

Organizace Women and Hollywood v petici uvádí, že i jeho syn ho obvinil z domácího násilí. Jak to nakonec dopadne, to se dozvíme už 19. května, kdy má Delon obdržet cenu za celoživotní přínos kinematografii.

Filmový festival trvá do 25. května, kdy bude vyhlášen nejlepší snímek, který dostane Zlatou palmu.

Sdílejte článek

Přečtěte si také