TopStar

20. dubna 2018 12:14

Ilona Blašková

Gabriela Koukalová šokovala svou knihou. Neuvěříte, co všechno na sebe a lidi kolem práskla!

V posledních dnech vyvolala obrovskou vlnu reakcí kontroverzní kniha “Jiná Gabriela Koukalová“. Kniha je otevřenou zpovědí biatlonistky Gabriely Koukalové (28), kde vypráví o svém soukromém, ale i sportovním životě. Co vše v knize prozradila? Jak na její počin reagují trenéři a veřejnost? A jaké jsou její další plány?

Minulý týden vyšla autobiografická kniha bývalé biatlonistky Gabriely Soukalové s názvem JINÁ. „Ještě mi nebylo ani 30 let... Dlouho jsem se ptala sebe sama, jestli to mám dělat, jestli má smysl psát životopis. Ale motivace byla nakonec jasná. Život nikoho z nás se nedá popsat v žádném rozhovoru ani v televizním dokumentu, kniha je pro mě to nejlepší. Věřím, že můj příběh může pomoci spoustě sportovců, i mnoha holkám, které měly nebo mají podobné problémy jako jsem měla já. I všem lidem, kteří se potýkají s nepřízní osudu nebo bojovali či bojují s nějakým onemocněním,“ napsala na své sociální síti.

Veřejnost zprvu šokovalo přiznání, že dlouhá léta měla problém s přijímáním potravy. „Měla jsem anorexii a bulimii, možná kombinaci obojího. Je to tak. Už se nechci skrývat a vymýšlet si. Vím, že to bude teď téma a věřím, že na to jsem připravená. V následujících týdnech budu odpovídat na otázky medií a je to tak správně. Je třeba toto tabu zbořit. Mé nemoci se ale věnuji jen v jedné kapitole. Kniha zdaleka není jen o ní, stejně jako není můj život jen o ní,“ dodala.V rozhovoru pro Magazín Dnes přidala překvapivé detaily. „Nejdivočejší období? Třeba odličovací tampony namočené ve vodě. Pak jsem je zapila. To bylo za den všechno. Zasytilo mě to a necítila jsem hlad.“

Deprese, nenávist mezi ní a bývalým trenérem a týrání ze strany rodičů, které charakterizuje jako sociálně deprimované osoby. Ale také nevraživost uvnitř ženské reprezentace! „Problém byl vždycky hlavně mezi mnou a Veronikou Vítkovou. Ostatní holky se jí chytají a tvoří proti mně většinu. Holky v jídelně vybraly stůl a sedly si k němu tak, aby na mě nezbylo místo. Kluci by tohle nikdy neudělali. A holky bez Veroniky taky ne. Ale pokud tam je, odstřihnou mě a nebaví se se mnou. Nevím, co jsem jim udělala,“ to vše líčí ve své knize Gabriela Koukalová, která pro ni má být jakousi očistnou zpovědí.

V knize zabrousila i do svého intimního života. Svou první lásku zažila na střední škole. O věneček přišla ale mnohem dříve s o dvanáct let starším, dlouhovlasým metalistou a kamarádem své sestry. „Ráda bych řekla, že mi bylo patnáct, ale nebylo. Byl něžný, a i když ne žádný fešák, líbila se mi každá minuta. Nemohla jsem na to přestat myslet. Ne na něj, ale na TO!“ Dále v knize líčila, že přestože se to trenérům nelíbí, nezavrhuje postelové hrátky ani před závodem. Nesmí jít však o tříhodinovou gymnastiku. „Naopak si myslím, že ženám sex pomůže a dostane je do pohody. Pro mě je to dokonce něco jako meditace,“ napsala Gábina.

Po přečtení této biografie může mít čtenář pocit, že ho psala nejistá a nesebevědomá žena s pošramocenými nervy, která za sebou táhne traumata z dětství. Jak se dalo očekávat, kniha u lidí vzbudila velký ohlas.

Dalším do kterého se v knize pustila byl bývalý trenér Jindřich Šikola. Koukalová ho nařkla z toho, že stál za jeho bulimií. Údajně jí měl vyhazovat jídlo do záchodu nebo stavět ji před zrcadlo a říkat ji, že je tlustá jako prase. Co na to trenér Šikola řekl? „Věřte, že za poslední čtyři roky, jsem tu větu: Nejezte tolik, ztloustnete, s nadsázkou řekl i v tomto současném kolektivu. Jestli ale budeme slovíčkařit, tak ano, tuto větu jsem v životě řekl a pokud to tvrdí paní Koukalová, má na to právo. Nevzpomínám si kdy, ale kategoricky odmítám, že bych na ni vyvíjel jakýkoliv nátlak, nebo ji dokonce, jak ona uvádí, šikanoval. Já jsem srandista. Ale jestli tvrdí, že jsem to jídlo vyhodil, tak to už opravdu nevím. Přiznal jsem, že tu větu jsem i v dnešní době schopný říct, vždy to ale bylo ze srandy,“ řekl trenér serveru isport.cz.

Nejúspěšnější biatlonistka české historie neměla moc dobrý vztah ani s šéftrenérem Ondřejem Rybářem. Jako možný původ bolesti lýtek, kvůli kterému později neodletěla na Olympiádu, přičetla změně lyžařského stylu. Ten jí předepsali čeští trenéři. Jak na její kritiku reagoval Ondřej Rybář? „Kladu si otázku, jestli tím nedegradovala celou svou práci. Její příběh byl určitě výjimečný. Mohla se zařadit mezi legendy sportu. Ale rozhodla se jinak. Práce v kolektivu je často o sympatiích a antipatiích, ale v tomto případě by měla být hlavně o profesionalitě a respektu. Její vyjádření tohle postrádají. Není pochyb o tom, že to pro mě bylo zklamání. Mosty se pálí rychle, ale důvěra a cesta zpět se buduje těžko," reagoval pro server isport.cz Ondřej Rybář. Naznačil tím, že případný návrat do týmu by byl pro Koukalovou velice obtížný.

Biatlonová mistryně světa z roku 2017 však o návratu ani neuvažuje. Alespoň prozatím. A kdyby se po čase chtěla ke sportu přeci jen vrátit, musela by trénovat odděleně. Podobně jako na Slovensku Anastasia Kuzminová. Momentálně se ale chce věnovat jiným věcem. Gabriela dostala několik výtvarných nabídek. Např. od akademického sochaře Jiřího Dostála. Také dělá reklamu několika velkým značkám. S manželem Petrem rekonstruují byty, které dál prodávají a také pro sebe staví dům. Na nedostatek práce si tedy Gábina nemůže stěžovat.

Koukalová však ničeho co napsala, nelituje. Byla připravená na rozporuplné reakce a vnímá zejména pozitivní ohlasy. Účelem knihy prý nebylo jen se vyzpovídat, ulevit si a udělat silnou čáru za jejím dosavadním životem. Doufá, že prostřednictvím této knihy může pomoci lidem s podobnými problémy. V rámci Konta Bariéry zřídila vlastní účet Gábi. Část výtěžku z prodeje knih poputuje právě tam.

Sdílejte článek

Přečtěte si také