TopStar

22. dubna 2015 19:32

Petr Cífka

Harry Potter si zahraje ve filmu na motivy Grand Theft Auto!

Daniel Radcliffe si zahraje v ambiciózním celovečeráku: Jak se zrodila jedna z nejúspěšnějších her vůbec a kdo je její stvořitel Sam Houser?

Sam Houser je duchovním otcem Grand Theft Auto. Nebyl sice u vzniku prvních dvou dílů, které se ještě odehrávaly ve 2D a pamatují je už snad jen opravdoví veteráni, ale spolu se svým bratrem Danem byl zodpovědný za přechod série do 3D světa a hlavně na novou generaci konzolí – tehdy šlo o Playstation 2 a Xbox. Třetí díl měl jako první podobu, kterou si dnes s GTA spojujeme – hlavního hrdinu, úžasné a pulzující městské panoptikum, všudypřítomné rozhlasové stanice a osobitý humor, který byl perfektním kontrastem k brutalitě, jež k simulátoru gangstera samozřejmě patří.

Právě tuhle tvář vtiskli Grand Theft Auto bratři Houserovi, dnes už slavní londýnští rodáci. Aniž by Sam předpokládal obrovský úspěch GTA III, naplánoval rovnou celou trilogii – trojku, Vice City a San Andreas. Všechny zmíněné tituly postupně vyšly a v celkem rychlém tempu, protože Grand Theft Auto III dotlačilo sérii k blockbusterovým výsledkům. Dodnes se prodalo trojky úžasných 17 milionů kusů a každý další díl toto číslo ještě trumfl. Sam Houser se ovšem stáhl do pozadí, protože chtěl, aby byl úspěch prezentován Rockstar Games jako firmou a nikoliv jednotlivcem.

Teď ovšem výsluní neunikne, protože se na motivy jeho revolučního dítěte, na které později navázal čtvrtým a aktuálně i pátým dílem, jehož PC verze vyšla před několika dny, chystá celovečerní film v produkci BBC. Ta označuje dílo britského rodáka za nejvýraznější programátorský úspěch od doby, kdy Alan Turing dešifroval Enigmu. Celkem svérázné přirovnání, ale vzhledem k popularitě snímku Kód Enigmy se vlastně ani nelze divit.

Housera si ve filmu nazvaném Game Changer zahraje Daniel Radcliffe, známý především z Harryho Pottera. Jeho úhlavního protivníka, amerického právníka a aktivistu Jacka Thompsona ztvární Bill Paxton. O koho se vlastně jedná? Jack Thompson je zapáleným bojovníkem proti násilí ve videohrách. Neúspěšně žaloval už desítky herních firem, prodejních řetězců a někdy i rodičů, kteří své děti nechali hrát videohry určené dospělým. Násilí ve videohrách přičítá masakry ve školách, ale i zvýšenou míru vražd a sebevražd mezi mládeží. Grand Theft Auto srdnatě napadá už od třetího dílu a snaží se všelijak zabránit jeho šíření. V Game Changer bude částečně za zápornou postavu, ale autoři chtějí jeho přítomnosti využít k tomu, aby se na násilí ve hrách nahlíželo i z jiných než doposud v médiích propíraných úhlů.

BBC doufá, že s filmem prorazí nejen do britských, ale i evropských či amerických kin. Některý z dílů Grand Theft Auto ostatně hrál snad každý, kdo se kdy před počítačem nebo konzolí ocitl. Pětka se navíc dodnes drží na vrcholu žebříčku nejrychleji prodávaných multimediálních děl všech dob. Během pouhých tří dnů hra vydělala přes miliardu dolarů.


Přečtěte si také