TopStar

1. března 2019 14:00

Markéta Škorňová

Herečka Selma Blair otevřeně o roztroušené skleróze: Lidé se zdravotními potížemi jsou pro ostatní neviditelní

Americká herečka Selma Blair otevřeně promluvila o životě s roztroušenou sklerózou, kterou ji lékaři diagnostikovali před čtyřmi měsíci. „Mám pocit, že lidé se zdravotním postižením jsou pro ostatní neviditelní,“ řekla v rozhovoru pro časopis Vanity Fair.

Světová celebrita však s nemocí bojuje statečně a trable spojené s onemocněním si nepřipouští. „Není to pro mě žádná tragédie, jsem šťastná, a to je podstatné,“ uvedla.

Selma vzbudila rozruch už na galavečeru udílení cen Oscar, kde se objevila s hůlkou v ruce. Zpráva, že herečka trpí roztroušenou sklerózou je celkem čerstvá, lékaři Blair diagnostikovali onemocnění teprve před čtyřmi měsíci.

V tu dobu se obávala, co na to řeknou její fanoušci, přátelé, ale i režiséři. „Začala jsem mít strach, zda mi ještě někdy někdo nabídne roli. Mnozí měli dokonce potřebu se se mnou co nejrychleji spojit, protože si mysleli, že brzy zemřu. „Mám pocit, že lidé se zdravotním postižením jsou pro ostatní neviditelní,“ přiznala Selma.

Herečka známá například z filmu Pravá blondýnka otevřeně přiznává, že neměla ani tušení, jak moc se její zdravotní stav zhorší. Potýká se s problémy s pamětí, oblékáním, ale i samotným pohybem. Že je něco jinak pociťuje i hereččin sedmiletý syn Arthur. „Chce mi být pořád nablízku, aby se ujistil, že tu pořád jsem,“ vypráví herečka. „Vždy jsem byla aktivní, milovala sport, pořád jsme spolu nějak blbli. I teď se snažím být s Arthurem co nejvíc a i když jsem vyčerpaná, tak jsem moc šťastná,“ dodává.

Roztroušená skleróza je chronické neurologické onemocnění, které postihuje bílou hmotu centrálního nervového systému neboli obaly nervových vláken, které převádí povely do svalů a nervové vjemy ze smyslových orgánů. Vzniká zánět těchto obalů, který může přejít až na samotný nerv.

Sdílejte článek

Přečtěte si také