TopStar

12. června 2018 18:00

Ilona Blašková

Horolezkyně Klára Kolouchová se chystá pokořit další výzvu

Jestli, když přijdete z práce, máte pocit, že jste zdolali Mount Everest, fajn. Ale kdybyste měli fakt zdolat tuto horu, tak to bude vážně jiná liga.

Klára Kolouchová jako první rodilá Češka, zdolala vrcholek Mount Everestu. Už 19. června ale odlétá pokořit další výzvu - osmitisícovou horu K2. „Pro mě ty hory jsou vždycky spojené s nějakou výzvou. Je to trošku můj únik z té běžné reality, pracovního života. Částečně také únik od rodiny. Můj sobecký pocit, kdy si potřebuji zase posunout ty své hranice," řekla.

A k tomu je zapotřebí nejen velký chtíč, ale také perfektní fyzická příprava. „Na ty velké kopce je to kombinace síly a vytrvalosti. Posilujeme takové ty balanční věci, vodní válce, TRX a snažím se celkově to tělo zpevnit a připravit na tu dlouhotrvající zátěž. A k tomu ten nejpřirozenější pohyb a to je běhání," prozradila Klára.

Nedílnou součástí do celkově zapadající mozaiky je ale i psychická pohoda. Odlet od dvou malých dětí na dva měsíce je, dá se říct, pro silné povahy. „Já myslím, že vždycky to má výrazně jednodušší ten, kdo odlítá, než ty, co nechává za sebou. Myslím, že jsem vytrénovaná za léta těch odjezdů. Ale psychicky vás na to nikdy nikdo nepřipraví, dokud si to neodžijete. To riziko tam objektivně samozřejmě je. Nestrkám předtím hlavu do písku. Přirozeně se bojím, ale nesmí to být ve fázi, že vás to paralyzuje," řekla horolezkyně.

Pocit bezpečí totiž můžete kdykoliv a kdekoliv získat třeba i díky nějakému tomu amuletu. „To nejstarší co mám, je stará japonská, uplakaná panenka, která se mnou vždycky cestuje. A když se na ní podívám, tak mám pocit, že už mám odplakáno, a můžu se jenom smát. A relativně nový přírůstek co mám do sbírky, je krásný odznáček. Ten si nemůžete koupit, ale musíte ho dostat nebo si ho vysloužit," prozradila.

Klára je zkrátka nezadržitelný živel, kterého nezastaví téměř nic. A dokonce ani cena tohoto, v tučných uvozovkách" letního výletu", který šplhá až k milionu korun. „Ty finance se kompletují. Samozřejmě tohle je ta bolístka, každého expedičního počinu. Nicméně mě může podpořit i veřejnost,“ uzavřela Klára.

Sdílejte článek
Štítky Klára Kolouchová