TopStar

26. března 2014 06:50

Dagmar Dandová

Hudební legenda Bonobo míří do Prahy!

Britský hudebník, producent a DJ Bonobo neboli Simon Green přijede v rámci festivalu Electronic Beats, který se koná 28. března od 20 hodin v Divadle Archa, do Prahy. Mezi vystoupeními špiček elektronické hudby Moderat a Diamond Version předvede živou show.

O Simonovi se právem mluví jako o hudebním vizionáři.

"Sleduji nové trendy, ale zároveň jimi nechci být moc ovlivňovaný. Je vždycky dobré vědět, co se děje, ale nenechat se tím až moc zasáhnout. Když začneš dělat hudbu pro scénu, stáváš se postupně někým jiným než sám sebou," říká Bonobo.

"Spousta lidí si myslí, že bych měl dělat chill out, downtempo music... Říkám jim, ať si pustí moji starou desku. Já se chci hudebně posouvat, svět přece také není stejný jako dřív," dodává.

Ale my jsme měli umělce víc otázek:

Co pro vás znamená hraní s kapelou a co DJing?

DJing je větší zábava, je to víc o tanečním parketě a chodí na mě víc lidí, kteří chápou, co dělám, a sledují moji tvrobu. Jako DJ můžu hrát house, všechno, co mě baví, a lidi mi rozumí. Jsem to víc já. Koncert je spíš taková fajnovka, třešnička na dortu. Přijdou na něj i posluchači, který znají jednu, dvě písničky, nebo někde slyšeli, že „je to dobrý“.

Jaký typ DJe jste?

Já jsem byl DJ od úplného začátku, ve svých osmnácti jsem hrával čtyřhodinové vinylové sety. Takže je ve mě DJská perspektiva zakořeněná. Někteří lidé to nechápou, myslí si, že kapela a živá vystoupení jsou ten vrchol a DJing je jen takový kompromis. Dělám DJing fakt dlouho, šestnáct let, a miluju to. Pro mě to je celé o sdílení té nejnovější hudby. Nepotřebuju stále dokola lidem představovat svůj celoživotní archiv. Zajímá mě hudba, kterou jsem ještě nikdy neslyšel.

Kolik prostoru pro sebevyjádření mají muzikanti ve vaší kapele? Jste hodně striktní šéf, nebo upřednostňujete hudební volnost?

Mám hodně striktně dané postupy, jak se mají skladby hrát, ale je vždycky zajímavější, když umožníš muzikantům, aby v nich zanechali vlastní rukopis. Takže i když jsou hranice pevně dané, dovoluji hudebníkům, aby do skladeb promítli svůj zvuk, dávám jim například prostor pro sóla. Kdybych byl až moc velký pedant, muzikanti by pak nemohli vyniknout, a já je slyšet chci.

Když skládáte hudbu, myslíte na to, že se bude jednou hrát živě?

Vůbec ne. Když pracuji ve studiu, nemyslím na to, jak se pak bude skladba prezentovat naživo. To řeším, až když je to hotové. Některé tracky pak ani živě hrát nemůžu, protože jsou moc elektronické a hodně náročné na produkci. Čemu a jakou dám instrumentální podobu zkrátka řeším až ve druhé fázi, dřív se tím nerozptyluju.

-dd-

Mohlo by vás zajímat

Sdílejte článek
Štítky hudba DJ elektronika muzikant skladba

Přečtěte si také