TopStar

10. srpna 2018 15:57

Ilona Blašková

Jak a kde tvoří majitel absolutního hudebního sluchu Varhan Orchestrovič Bauer?

Pro mnoho lidí je minimálně výstřední. Má svůj více než osobitý styl nejen v oblékání, ale i v životě. Jeho snem, je napsat operu. O tomto muží jsme za osm let natočili pouze jednu reportáž. Teď nás ale skladatel Varhan Orchestrovič Bauer nechal nahlédnout do místa, kde žije a tvoří většinu svých geniálních skladeb – k sobě domů!

Hudebník Varhan Orchestrovič Bauer skládá hudbu převážně v noci. Zatímco ostatní spí, on tvoří. „Třeba dneska jsem dělal do šesti do rána, pak jsem se sbalil na venkově a přijel do Prahy. Mně to vyhovuje, protože mě nikdo neruší, nikdo mi netelefonuje a nikdo po mně nic nechce. Nemusím řešit nějaké světské starosti, něco co mě zrovna nezajímá. A hlavně můžu čtyři hodiny v kuse něco dělat, jednu věc, což se za normálních okolností člověku nepodaří, protože se furt musí něco řešit,“ řekl Varhan.

V dnešní uspěchané době ale tento styl práce zrovna nefrčí. Hudba tohoto skladatele je často jako z jiného světa. I když původně vystudoval obor chemie, jeho rodiče mu už jménem Varhan trochu určili poslání. Svou hudbou přináší absolutní nad žánrovost. Od scénické a filmové, přes duchovní, se dostává až k jazzu, rappu, funku i reklamní tvorbě. „Já mám rád, když se můžu pustit úplně do všeho. Když můžu mít úplně bezbřehou fantazii a výsledkem potom je, že každý rok napíšu přes dvě hodiny hudby. Jsem toho vlastně schopný proto, že mám toho strašně hodně neposlouchaného. Vždycky totiž říkám, že proč má člověk dvě uši a jednu pusu – protože vždycky musí mít dvakrát tolik naposloucháno a jednou tolik může mluvit, hrát nebo skládat,“ řekl hudebník.

Varhana teď čeká velká událost koncert v Liverpoolu k výročí 50. let od vydání bílého alba od skupiny Beatles. Tyto písně má on sám zaranžovat. „Moc se na to těším, protože hudbu od Beatles mám rád. Od malička jí znám velmi dobře. Táta mi jí pouštěl v autě a já to nasál. Je to vlastně jedna z těch prvních kazet, díky kterým jsem se stal muzikantem.

V zahraničí se skladatel cítí více jako ryba ve vodě. „Tam řeší jestli to umíš a děláš dobře. Zbytek je jim jedno. Jestli je člověk puntíkovaný, zelený nebo jestli má dvě hlavy, tak je jim to úplně jedno. Tady se to moc řeší. Tady se řeší, že když má člověk takový ksicht nebo takové jméno jako já, tak se to strašně rozebírá,“ řekl Varhan Orchestrovič Bauer. A to že Varhan opravdu umí!

Sdílejte článek

Přečtěte si také