TopStar

8. června 2013 16:30

Dagmar Dandová

Jan Kříž: Nebudu dělat ze sebe šaška!

Vyzařuje z něj smysl pro humor. Má obrovský talent, a přesto, že dostal cenu Thálie, nezměnil se. Řeč je o muzikálovém herci a zpěvákovi Janu Křížovi. Ještě nedávno prý toužil skočit si bungee jumping, ovšem pád z jeviště ho od adrenalinových sportů odradil.

Cena Thálie pro vás asi byla velké překvapení. S gratulacemi ale určitě přišla i závist.

Upřímných gratulací jsem dostal řadu a moc si jich vážím. Spousta gratulací byla neutrálních. Spíš než závist se jednalo o jedovaté poznámky. Řekl bych, že pokud ocenění někomu nejde pod nos, má tendenci ho znevážit jako takové. To sice zamrzí, ale dobrý pocit si zkazit nenechám.

Nakopne vás kritika k většímu výkonu?

Hledám si jiné motory, ale pokud přijde závist od někoho, koho třeba opravdu nemáte rádi, přinejmenším to člověka potěší. Dál mě to ale rozhodně nežene.

Záviděl jste někdy někomu úspěch?

Snažím se tohle vážně nedělat, ale jsem jenom člověk... Beru úspěch někoho, kdo si ho podle mě zaslouží, jako inspiraci.

Po jaké ceně toužíte teď?

Asi by se mi líbilo zařadit se jednou k těm pár lidem, kteří mají doma Thálie dvě, ale to opravdu předbíhám.

Myslíte si, že vám tahle cena přinese taky více pracovních možností?

To neumím odhadnout, ale i kdyby to pracovně nemělo znamenat nic víc, tak to byla skvělá prezentace v oboru, při které si mě mohl někdo všimnout. V životopisu se tím rozhodně budu chlubit. Teď mám před sebou práce dost, tak uvidíme...

Do čeho byste rozhodně nikdy nešel?

Nedávno jsem viděl upoutávky na dva pořady, kde ze sebe lidi dělají kvůli pár tisícovkám opravdu šašky. Pojídají nechutnosti, dělají si ostudu před spoustou lidí, podstupují zbytečné nebezpečí a bolest. Rád bych dál věřil, že neexistuje tak vysoká částka, která by mě k tomuhle rozhoupala.

Muzikál vás živí?

Poslední čtyři roky ano.

Ale hodně jste se angažoval i v tanci. Dokonce jste patřil do skupiny Dynamic, která byla ve street dance nejlepší v Čechách. Proč jste s tím přestal?

I když jsem si tancem při studiích přivydělával, pořád to byl koníček. Trénoval jsem i pět dní v týdnu, a to prostě muselo jít v jednu chvíli stranou. Dodnes z toho ale na jevišti čerpám.

Myslíte, že zpěváci mají větší možnosti získat práci než tanečníci?

Těžko říct. Tanečníci v muzikálu dostanou snáz práci, je jich méně než nás zpěváků. Jenže na rozdíl od nás dostávají menší honoráře. Z doby, kdy jsem ještě byl na škole, si pamatuju, že pokud si na sobě tanečnice chtěla nechat oblečení, dobrou práci hledala těžko.

Julie Foltýnová


Přečtěte si také