TopStar

25. září 2017 09:17

Jiří Kubeš

Jan Tříska zemřel. Podlehl zraněním po pádu z Karlova mostu do Vltavy

Byl ve skvělé kondici, plný energie a natěšený na natáčení s Jiřím Mádlem. Pouhé dva dny před první klapkou ale Jan Tříska po pádu z mostu utrpěl vážná zranění. V noci na dnešek jim podlehl v pražské Vojenské nemocnici ve Střešovicích.

„Je to pravda, bohužel,“ potvrdil pro deník iDNES.cz Jiří Mádl, s nímž měl Tříska točit film Na střeše. Osmdesátiletý česko-americký herec Jan Tříska v noci na dnešek podlehl svým zraněním, které si způsobil v sobotu po pádu z Karlova mostu do Vltavy. Policie ČR stále vyšetřuje okolnosti jeho pádu. Ty totiž zůstávají nejasné.

Český Marlon Brando

Český Marlon Brando, jak se herci přezdívalo, se narodil 4. listopadu 1936 v Praze. Původně byl tanečníkem, ale když ho Karel Höger slyšel recitovat, přemluvil ho, ať zkusí herectví. Zde začala jeho velkolepá herecká kariéra. Vystudoval DAMU a stal se nejmladším členem činohry Národního Divadla. Zde vytvářel nezapomenutelné role. Např. Romea. Hrál též v Divadle za branou a v Městských divadlech pražských.

Hvězdou filmového plátna

Objevil se ve filmech jako Starci na chmelu (1964), Na samotě u lesa, kde ztvárnil doktora Houdka a nebo v seriálu F.L. Věk z roku 1971. O šest let později emigroval do USA. Následně velmi často spolupracoval s Milošem Formanem. Objevil se v takových snímcích jako je Lid versus Larry Flynt a spolupracoval na seriálu Highlander: The Raven. Celkem ve Spojených státech natočil 44 filmů.

Do mysli českých diváků se pak zapsal především díky filmu Obecná škola, kde ztvárnil nezapomenutelnou roli Igora Hnízda. To jemu a celému štábu vyneslo nominaci na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. A opomenout nemůžeme ani role ve filmech Želary, Rok ďábla, Jedna ruka netleská, Horem pádem, anebo ve filmu Jana Svěráka Po strništi bos.

Od roku 1982 žil v Los Angeles s manželkou Karlou. Ta byla původně herečkou. Dnes ale zastává roli manažerky v hotelu Bel Air. S Janem mají dcery Karlu a Janu.

Sdílejte článek

Přečtěte si také