TopStar

26. dubna 2018 09:35

Jedna noha na podlaze: Jak se natáčely postelové scény ve starém Hollywoodu?

Roku 1930 byl etický kodex pro natáčení filmů extrémně přísný. Tzv. Haysův kodex v sobě obsahoval zákazy, které se týkaly sexuálních a intimních scén ve filmech. Jak se tedy ale natáčely postelové scény? Pojďme se podívat na některé varianty, a že vás překvapí!

Jedna noha na podlaze

Muž mohl být se ženou v posteli dvěma způsoby. V prvním případě mohli ležet v různých postelích. Technicky vzato jde také o postelovou scénu. Ve druhém případě mohou ležet v posteli jedné, ovšem s jednou nuancí - jedna noha ženy musí stát v průběhu celé scény na podlaze. A proč právě dámská noha symbolizovala dodržení morálních norem? To zůstává neznámo.

‚‚NE‘‘ bílému otroctví

Herci tmavší pleti mohli hrát otroky, ovšem bílý člověk a obzvlášť Evropan v roli otroka být nesměl. A proč se právě toto pravidlo objevilo na seznamu zákazů v sexuálních scénách je neznámo.

Žádné obnažené siluety

V době pravidel Haysova kodexu nesměl být ve filmu ani lehký náznak nahoty. Dokonce ani siluety obnažených krasavic a lamačů ženských srdcí nebyly přípustné. ‚‚Průsvitné a poloprůsvitné oblečení působí ještě nevhodněji než úplná nahota.‘‘

Scény, kde se herci měli převlékat, byly přípustné jen tehdy, když to bylo zcela nutné pro celý film a jeho děj. Vnadné křivky hereček se měřily podle měřítka vhodných velikostí. Říkalo se tomu ‚‚kontrola předností‘‘.

Žádné mezirasové vztahy

Žádné z pravidel kodexu není v současnosti kritizováno tolik jako právě dané. Je to tak, na obrazovkách bylo skutečně zakázáno předvádět vztah mezi hrdiny jiné barvy pleti. Naštěstí se režisér Stanley Kramer rozhodl toto pravidlo porušit a natočil snímek ‚‚Hádej, kdo přijde na večeři‘‘ (1967). Právě zde prezentoval vztah mezi lékařem-géniem tmavé pleti a mladou Evropankou.

Jedině slušný tanec

Velmi těžký úkol. Na jednu stranu je tanec umění a způsob sebeprezentace, na druhou však může takový tanec ukázat sexuální touhu. A to ať v páru nebo i jednotlivě. Kodex zakazoval ‚‚nevhodné tance, které v sobě zahrnovaly pohyb hrudníkem nebo přehnaně aktivní pohyby celého těla při stabilních nohách‘‘. Nejspíše šlo o břišní tance.

Žádné francouzské polibky!

Nikdy vám nepřišlo zvláštní, že se ve starých filmech dvojice nelíbají, ovšem jen tisknou seknutými rty jeden k druhému? Haysův kodex zakazoval jakékoli formy vášnivých a pochybných polibků. Líbat se dvojice musely tím stylem, aby neprobouzely v divácích jejich živočišné instinkty.

První svatební noc? Domyslete si ji

Zdálo by se, že je rozdíl mezi pochybným svazkem tajných milenců a manželů ve vší počestnosti. A přeci, není! I zde kodex vynesl zákaz. Scény z ložnice musí být natočeny delikátně, vkusně a ideálně, aby nebylo nic vidět a ani slyšet.

Sdílejte článek

Přečtěte si také