TopStar

2. listopadu 2017 17:20

Jodie Foster o nevhodných způsobech producentů

Na základě obvinění Harveyho Weinsteina ze sexuálního obtěžování se čtyřiapadesátiletá herečka Jodie Foster nechala slyšet, že už 20 let poslouchá scénáře o sexuálním harašení a znásilnění a sama s nimi dokonce měla zkušenosti.

Rozhovor poskytla herečka časopisu Harper's Bazaar, ve kterém zmínila, že za svou dlouholetou kariéru nikdy nezaznamenala film, který by byl o sexuálním obtěžování žen a nikdy nebyla součástí projektů, které by se toho týkaly. ,,Nikdy jsem sama nenatáčela filmy o ženách a ani v nich nehrála. Kolem 20 let čtu scénáře, jak byly ženy znásilněné nebo podvrženy sexuálnímu násilí v dětství, ale vždy to bylo z pohledu mužů," zveřejnila obvykle introvertní kráska.

Hvězda dodala, že v těchto scénářích povětšinou úplně chybí známky taktu a vztahy vůči ženám jsou příliš idealizované: ,,Obvykle to probíhá stylem, co můžeme dodat do osudu hlavní hrdinky, aby byl její charakter hlubší. Už vím, znásilnění a trauma z dětství. To je jediné, co mohou producenti a režiséři udělat, aby ukázali důležitost ženské postavy v jakémkoli filmovém snímku."

Herečka nechce, aby byly ženy litovány, a aby si jich ostatní vážili jen kvůli tomu, že byly oběťmi znásilnění či sexuálního obtěžování. Při tom připomněla, že v pubertě se ocitla v podobné situaci. Tehdy jí bylo pouhých 14 let.

,,Můj producent zavolal o víkendu mému kamarádovi, u kterého jsem byla na návštěvě. Vymyslel si, že mám s producentem domluvenou schůzku, na kterou jsem zapomněla. Máma byla tehdy mimo město. Donutil mě, abych se s ním sešla a při příchodu mě žádal, abych si sundala sako. Potom to přešlo k celému oblečení, aby si mohl prohlédnout mé tělo. Tehdy k němu přišel můj agent a dal mu facku," vzpomíná Foster.

Sdílejte článek
Štítky znásilnění sexuální obtěžování Jodie Foster Harper´s Bazaar producenti

Přečtěte si také