TopStar

14. července 2018 07:00

Ilona Blašková

Julie Svěcená houslím zasvětila celý život

Je mladá, krásná, talentovaná a ve svých pouhých čtyřiadvaceti letech vyprodává sály! Řeč je o Julii Svěcené, dceři slavného virtuosa. Dcerka se potatila a na housle hraje už od čtyř let! Momentálně žije v Londýně a do Prahy si jen odskočila na koncert.

Julie Svěcená houslím věnovala celý život, a obětovala jim i dětství. Zatímco kamarádi řádili na hřišti, ona už v předškolním věku trénovala se smyčcem. V hlavě si říkala, že jestli by raději nešla ven, ale pak si hned řekla, že nesmí a musí cvičit. I dnes potřebuje cvičit až šest hodin denně. A když není čas přes den, musí ošidit spánek a trénovat v noci. A to se jí prý cvičí úplně nejlépe. Co ale na to sousedi? „Já jsem na ně měla vždycky hrozný štěstí, že jim to nevadilo. A i když jsem studovala a bydlela u rodiny, tak ti měli ložnici na úplně opačném konci bytu, takže jsem mohla trénovat a zkoušela jsem to i ve tři ráno. Takže úplně v pohodě," řekla Julie.

A teď se podržte. Nejdražší housle, na které Julie hrála, stály 18 milionů korun! Byly to stradivárky, Antonio Stradivarius z roku 1718, a myslím si, že těch 18 milionů bylo jenom pojištění. Jinak stály mnohem víc. Byla to teda velká zodpovědnost, ale zároveň úžasný zážitek," pochlubila se houslistka. I když se to na první pohled nezdá, fidlání ve stoje je pěkná dřina! A nejvíc to odnášejí nohy. „Člověk si musí najít ty správné boty, a ne vždycky se poštěstí,“ řekla.

Mít za otce Jaroslava Svěceného pro ni nebyla vždy zrovna výhoda. Osočování z protekce se nevyhnula. „Vy musíte přesvědčit to publikum, že dokážete hrát. A nebylo to vždycky úplně jednoduchý být sám za sebe. Když cvičíte několik hodin a potom vám lidi řeknou – no jo, ty to stejně máš jenom díky tátovi, tak si řeknete, že to může být dobrá motivace, a posune vás to paradoxně i dál," prozradila Julie. I když tráví většinu času na cestách, na soukromí si Julie čas najde vždycky. Základem je ale mít tolerantního partnera. A toho houslistka má, ale hudebník to prý není.

Sdílejte článek

Přečtěte si také