TopStar

4. května 2015 10:39

Tereza Javorová

Kolik si vlastně vydělají hvězdy Avengers?

Iron Man a Černá vdova berou bank, ostatní jen drobky!

První Avengers vydělali miliardu a půl dolarů celosvětově a dvojka je dost možná trumfne. Marvelu se tak mnohonásobně vrátí rozpočet ve výši čtvrt miliardy dolarů. Ale protože za hlavní hvězdy jsou v těchto spektáklech superhrdinové a nikoliv herci, většina peněz putuje na vizuální efekty a to, co vidíte před kamerou. Co se týče výplat, bývají v Marvelu poměrně velcí škrti. Existuje jen jedna jediná výjimka. Robert Downey Jr.

Nenechte se mýlit, za prvního Iron Mana dostal Robert doslova drobné. Tenkrát byl ale rizikovým zbožím. Herce s drogovou minulostí nechtěl nikdo zaměstnat, protože by musel pojišťovně zaplatit horentní sumy. Jon Favreau se za něj musel osobně zaručit. A dneska? Poté, co vypršel první Downeyho kontrakt s Marvelem, podle všeho značně nevýhodný, se mu podařilo doslova ukecat 35 milionů dolarů za třetího Iron Mana a kulaťoučkých 50 milionů za Avengers. To jsou sumy, které už dávno žádný herec – snad s výjimkou pirátských rolí Johnnyho Deppa – od producentů nedostává. Downey je ale opravdu výjimkou, ostatně se za ty peníze musí zatraceně snažit – většina marvelovských filmů se totiž kolem jeho postavy točí. Právě proto za něj studio utratilo takové peníze, ale především kvůli tomu, že ho chce cílovka vidět co nejvíc.

Nebýt Downeyho, ostatní herci by dost možná živořili. Není divu, protože když vydáte pětinu rozpočtu za hlavní hvězdu, musíte někde ušetřit. Relativně dobře je na tom Scarlett Johansson, která za Avengers dostala něco kolem tří milionů a u dvojky si nejspíš polepší, protože ji fanoušci žerou a její sólovky jako třeba Bessonova Lucy vydělávají obrovské peníze. Stejně tak se dočkal navýšení z dřívějších dvou milionů Chris Evans, když po Avengers otevřeně začal vyhrožovat, že s rolí Kapitána Ameriky skončí. Marvel většinou při podobných výhrůžkách bez milosti roli přeobsadí (viz výměna Terrence Howarda za Dona Cheadlea v Iron Manech), protože účetní nemají slitování. Fanoušci si ale Evanse oblíbili, a tak získal nový, podstatně výhodnější kontrakt.

Downey podle všeho hrál klíčovou roli i v zajištění toho, aby férový honorář dostaly i hvězdy nižší svítivosti. Jeremy Renner, který se jako Hawkeye v druhých Avengerech předvede víc, než byste čekali, konečně dosáhne na milionovou a ne jen statisícovou metu. Tyhle mrzké honoráře si většinou Marvel obhájí tím, že se herec v jejich filmech proslaví, a pak mu královsky zaplatí jinde. Viz Chris Hemsworth, který dostal za Thora pět set tisíc a měl slíbeno dalších pět set, když film překročí na tržbách hranici půl miliardy dolarů. Za roli ve Sněhurce a lovci pak dostal pět milionů. Tolik mimochodem nemá ani jako Thor v aktuálních Avengers.

Snad jediný, kdo si otevřeně nikdy nestěžoval, byl Mark Ruffalo. Ten za Hulka dostal něco kolem milionu a půl dolarů, ale připouští, že část jeho role jsou vizuální efekty, a taky že hraje zeleného zlobra jako třetí v řadě. Čímž naznačuje, že by ho Marvel mohl lusknutím prstu přeobsadit. Přijde vám to celé nespravedlivé? To je holt novodobé hollywoodské účetnictví, které není založeno na hvězdách, ale na práci, kterou herci pro film odvedou. Navíc se většina z nich musí upsat Marvelu dlouhodobě – kontrakty jsou na šest nebo devět filmů a případné zvyšování platu je v nich zahrnuto předem. Pokud váš film náhodou vydělá přes miliardu, ještě to neznamená, že přes noc pohádkově zbohatnete. O práci u Marvelu nebo jinde ale rozhodně mít nouzi nebudete.


Přečtěte si také