TopStar

11. června 2015 10:00

Barbora Koukalová

Konec jedné televizní éry: Tohle je 30 věcí, které musíte vědět o legendě jménem Top Gear

Už brzy se dočkáme úplně posledního dílu 22. série a po něm přijde tma. Tedy – přijde nový Top Gear, ale už předem odepsaný, protože v něm nebudou moderátoři James May, Richard Hammond a Jeremy Clarkson. Tak si pojďme připomenout třicet zásadních věcí, co byste měli o "starém" Top Gearu vědět.

1. Studio Top Gearu a jeho závodní a testovací trať jsou ve skutečnosti hangáry a ranveje letiště v Dunsfoldu v hrabství Surrey.

2. Závodní trať pro Auto za rozumnou cenu tvoří osmičku a je pouze zlomkem celé soustavy ranvejí. Navrhli ji speciálně pro Top Gear inženýři od Lotusu, své vozy na ní testuje i McLaren.

3. Na sprinty a testy aut se používá hlavní ranvej dlouhá skoro tři a půl kilometru.

4. Boeing na dráze, který často vidíte v záběrech, je funkční, jen vyřazený z provozu.

5. Natáčení s celebritou v Autě za rozumnou cenu probíhá v Dunsfoldu vždy ve čtvrtek.

6. Když se testují auta, není to většinou jeden a ten samý vůz. Natáčení probíhá i několik dní, proto štáb dostává více verzí jednoho modelu.

7. Ani Top Gear nedostane to, o co si řekne. Auta jim odmítávají zapůjčit nejvíce ve Ferrari, někdy se tedy stane, že testovat se musí osobní vozy bohatých kamarádů ze showbyznysu.

8. Je to nejsledovanější faktický pořad a drží zápis v Guinessově knize rekordů, ač vlastně většinou fakta neposkytuje.

9. První spotřebitelský test vozu přišel až ve dvanácté sérii a byl to test Fordu Fiesta, který se prohání v obchodním domě a pak se vylodí na pláži Instow.

10. Produkce Top Gearu má pravidlo, že zábavné části pořadu, kdy moderátoři něco stavějí nebo vyrábějí sami, nesmí nikdy skončit úspěšně.

11. Krásné záběry testovaných aut se do pořadu dostříhávají jako poslední.

12. Speciální závody (třeba vietnamský, bolívijský nebo polární) jsou z části podvod.

13. Když se Jeremy Clarkson vyhýbal na silnici smrti v bolívijském speciálu protijedoucímu autu a hrozilo, že s Range Roverem spadne ze srázu, bylo to trikově upraveno. Auto totiž patřilo doprovodné flotile štábu, bílou Toyotu Sequoiu bylo možné spatřit v pozadí za vozy moderátorů.

14. Automobilky skutečně během výroby vozů reagují na kritiku vyřčenou v Top Gearu.

15. Jedno slovo Jeremyho Clarksona dokáže zavřít celou továrnu. Bolestně to pocítili u MG Rover, který byl v pořadu hodně kritizovaný. Společnost se dokonce dostala do bankrotu.

16. Pořadu nyní šéfuje jako hlavní producent Andy Wilman, který uváděl starý Top Gear (1977–2011). V něm nepravidelně vystupovali i James May a Jeremy Clarkson.

17. Richard Hammond před nástupem do nového Top Gearu (od roku 2002) moderoval pořad Men and Motors. Na kamerové zkoušky do BBC na moderátora nového Top Gearu šel proto, aby uživil rodinu, jeho starší přítelkyně Amanda Etheridge – nyní jeho žena – už porodila dceru Izzy.

18. Hammond nosí na ruce hodinky značky Tag Heuer Monaco, které se mu jako zázrakem nerozbily během jeho havárie v dragsteru Vampire. Má je coby talisman.

19. V kanceláři Top Gearu v budovách stanice BBC pracuje pouze devět lidí.

20. Slavná hláška "Jak těžké to může být?" (How hard can it be?) není Jeremyho, ale patří Wilmanovi, který ji používá při poradách.

21. Když se Richard Hammond v roce 2006 vyboural v dragsteru Vampire, vedení BBC nařídilo Top Gearu trochu ubrat plyn a požádali Wilmana, aby jim přinesl návrh na příští natáčení. V něm bylo překonání rychlostního rekordu v Bugatti Veyron. Kupodivu to prošlo.

22. Top Gear se zdá bohatým, ale není. Mají velmi omezený rozpočet a často jej překračují, vzniklý dluh pak doplácejí z prodeje práv (takže i z vysilání na Primě Cool).

23. Když jsme u toho – často se rozčilujete, že jsou v epizodách vystřižené novinky. Takhle to ale do světa prodává už samotná BBC.

24. Už dvakrát byla prozrazena identita Stiga – Perry McCarthy a Ben Collins. Stiga ale dělá i Michael Schumacher, to když se testují vozy Ferrari. Nynější Stig je podle spekulací Timo Glock nebo Damon Hill.

25. Jistě víte, že Stiga vymyslel Clarkson spolu s Wilmanem, ale asi nevíte, že oba navštěvovali stejnou školu – Repton. A tam se slovem The Stig označoval nově příchozí žák.

26. Clarkson dostal za svoje výroky v Top Gearu už několikero pokut.

27. O Jeremym se také ví, že nemá rád BMW třídy SUV a nejednou je vzal do nevhodného terénu.

28. Na stole Jeremyho Clarksona v kancelářích BBC stojí model karavanu a fotka Willa Younga.

29. Opakovaný vtip s Dacií, který předvádí už asi sedm sérií James May, je výmysl jeho přítelkyně Sarah Frater, která píše kulturní sloupky.

30. Když se to povede, budeme Top Gear tak, jak ho známe i s moderátory, sledovat na stanici Sky News.

A v galerii se dozvíte další zajímavosti!

Barbora Koukalová

Sdílejte článek

Přečtěte si také