TopStar

29. srpna 2018 16:06

Král popu by oslavil šedesátiny! Věděli jste o něm skutečně vše?

Jeho hudba je stále nadčasová a přežije mnohé generace. Ano, řeč je o Michaelovi Jacksonovi, který by se 29. srpna dožil 60. narozenin. Jen před nedávnem oslavila šedesátku i královna popu Madonna, ta si však oslavu užila plná odhodlání do nových životních výzev. I tak se popoví král a královna řadí mezi globální ikony, jejichž hity jsou nesmrtelné. A ještě dlouho budou.

Jméno Michael Jackson je známo po celém světě. Znají ho i ti, kteří nerozeznají jazz od rocku. A není divu. Každá umělecká i neumělecká oblast má své legendy a Jackson se bezsporně řadí mezi ně. Patří dokonce do Top 5 interpretů, kteří nejvíc ovlivnili chod populární hudby. Celý jeho život je plný paradoxů a neobjasněných situací. Na jedné straně 15 sošek Grammy, neustálé zapisování do Guinnessovy knihy rekordů a nesmazatelný vliv na hudební historii. Na straně druhé je nespočet operací, obvinění z pedofilie a stovky dalších skandálů. Nehledě na to je Jackson stále miláčkem lidu. A právě 29. srpna by popový král oslavil 60. narozeniny.

Celá rodina Jacksonů byla nesmírně talentovaná a otec Joseph se tedy rozhodl stvořit kapelu The Jackson Brothers (později Jacksons, J5 či The Jacksons Five). Michael se stal součástí bandy v pouhých pěti letech. I když používal otec rodiny na své ratolesti velmi silné výchovné metody a často je hrubě fyzicky trestal, tahal po striptýzových klubech a narkomanských doupatech, kapela se proslavila po celém světě. Ve svých 12 letech se vydal popový Bůh na sólovou dráhu. A jak to šlo s Michaelem dál, a co jste o něm s velkou pravděpodobností nevěděli? Čtěte dále!

První na obrazovkách

Videoklip ‘‘Billie Jean‘‘, který zná téměř každý bylo prvním videem interpreta tmavé pleti, které bylo představeno na hudební televizní stanici MTV. K převratnému kroku došlo v březnu roku 1983, kdy MTV ještě nebylo tak masivním a rozšířeným kanálem a považovalo se za jakýsi druh undergroundu a progresivity.

No. 1 v prodeji

Album ‘‘Thriller‘‘ (právě díky němu se stal Michael globální osobností a album bylo dokonce povoleno v Sovětském svazu) je nejprodávanější deskou všech dob a národů. Podle výpočtů do roku 2016 bylo prodáno přes 65 milionů kopií!

Člověk z Měsíce

Měsíční chůzi si Michael vymyslel, když se díval na vystoupení francouzského mima Marcela Marceaua. Scénické pohyby si zas Jackson vytvářel podle svého vzoru Jamese Browna.

Trpělivost a snaha

I když se zdá, že Michael začal právě albem ‘‘Thriller‘‘, ve skutečnosti to bylo už jeho devatenácté album (počítají se i desky s rodinnou kapelou). Právě pro desku ‘‘Thriller‘‘ napsal Michael hned čtyři písně z devíti. ‘‘Wanna Be Startin' Somethin‘‘, ‘‘The Girl is Mine‘‘, ‘‘Beat It‘‘ a ‘‘Billie Jean‘‘. Na dalším albu ‘‘Bad‘‘ (1987) dostal Jackson absolutní svobodu a napsal devět skladeb z jedenácti.

Michael není Corleone

Jackson se stal kmotrem hned několika hvězdných dětí. Mezi ně patří dcerka Lionela Richieho či syn člena kapely Bee Gees Barryho Gibba.

Nebyl sám doma

Zpěvákův ohromný kamarád byl hvězdný Macaulay Culkin známý z filmu Sám doma. Právě proto si chlapec zahrál v Jacksonově klipu ‘‘Black or White‘‘. A aby toho nebylo málo, Culkin se stal kmotrem dvou Michaelových dětí.

Kráska a zvíře

Dívka, kterou obsadil Michael do svého klipu ‘‘Thriller‘‘, a která tančí v obklopení zombie se přiznala, že měla s Jacksonem milostnou aférku. Dnes vypadá Ola Ray stále fantasticky a dokazuje to její fotografie z roku 2013.

Božská mana

Nejmilejší kuchyní byla pro Michaela ta mexická. A úplně nejraději měl burrito a taco. Proto velmi trpěl, když musel kvůli koncertování zhubnout a držet přísnou dietu.

Ředitel ZOO

Michael miloval zvířata. Ne k jídlu, ale platonicky. Jedním z prvních Jacksonových hitů byla píseň ‘‘Ben‘‘, kterou věnoval svému potkanovi. Později žili v jeho domě potkani, dvě lamy a šimpanz Bubbles. Umělec Jeff Koons vytvořil hned několik soch, na kterých pózuje Michael se svým milovaným šimpanzem.

Bílá na černé

Americká rádia byla směrována především na hudbu bělochů, i přesto se ale rozhodla pouštět skladbu ‘‘Beat It‘‘. Hlavně tedy proto, že na basovou kytaru si zahrál hvězdný (a především bílý) Eddie Van Halen. Za zmínku také stojí, že Halen nechtěl za nahrávku ani dolar.

Film bez hranic

Michael Jackson si zahrál v nejdražším klipu všech dob. Kulisy a natáčení videa ‘‘Scream‘‘ (1995) vyšlo na neuvěřitelných sedm milionů dolarů! Na druhou stranu měl videoklip extrémní vliv na nové pokolení a jeho stopy jsou i v pozdějších klipech ‘‘No Scrubs‘‘ od kapely TLC, ‘‘Shawty Get Loose‘‘ od Lil Mama či ‘‘Walkin' on the Moon‘‘ od písničkáře The-Dream.

911

Oficiální vyjádření tvrdí, že měl Michael 11. září roku 2001 skutečně domluvenou schůzku v newyorských ‚‚Dvojčatech‘‘, na která byl v týž den spáchán teroristický útok. Zpěvák byl ale tak unavený koncertováním, že celý den prospal.

Hodný zlý

Světoznámý klip písně ‘‘Bad‘‘ byl natočen režisérem Martinem Scorsesem. Ve videu se objevil i herec Wesley Snipes, který se v Hollywoodu teprve prosazoval. Zajímavé také je, že z alba ‘‘Bad‘‘ nebyl natočen klip jen k jedné písni - ‘‘Just Good Friends‘‘.

Pavoučí vůdce

Michael byl milovník komiksů Marvel a koncem devadesátek si chtěl kvůli Marvelovským dluhům ohromný korporát koupit. Jeho podmínkou ale bylo, že si zahraje hlavní roli ve Spider-Manovi. A není divu. Jackson měl pavouky skutečně rád. I přesto nebyla jeho nejoblíbenější komiksová postava Peter Parker, nýbrž Kevin Sydney.

Show končí...

Poslední roky provázel Jacksona jeden neúspěch za druhým. Musel prodat svůj Neverland a přestěhovat se do rodinného domku v Beverly Hills (nedaleko vily Hugha Hefnera). A jeho poslední album zaujalo už jen jeho nejvěrnější fanoušky. Přelomovým momentem jeho života mělo být září roku 2009. Michael urputně zkoušel a plánoval si grandiozní návrat na pódia. V jediném Londýně bylo naplánováno přes 50 koncertů! Lístky na všechny koncerty byly vyprodány během dvou hodin. Mělo jít o jeden z nejočekávanějších návratů všech dob hudby. Jeho náhlá smrt 25. června 2009 ovšem jeho sen i veškerá očekávání překazila...

Právě 25. června přijel jeho osobní lékař a poskytl zpěvákovi injekci s uklidňující látkou. Jak se později ukázalo, nevypočítal správně dávku a uklidnil Michaela Jacksona navždy. Poslední Michaelova show tak proběhla na jeho vlastním pohřbu. Šlo o velkolepý koncert, na který se dívalo přes miliardu lidí po celém světě. I dnes je zpěvák průkopníkem světové hudby a stále hvězdou bulváru. Nejspíše se na to vše se smíchem dívá a přitom se prochází svou měsíční chůzí po obloze. Vždyť, jak bylo řečeno ve filmu Muži v černém - Michael nezemřel, jen odletěl na svou planetu.

Sdílejte článek

Přečtěte si také