TopStar

23. března 2018 12:19

Jiří Kubeš

Krev, pot a na konci vítězství? Petr Vágner za nás bojoval v Austrálii na Spartan Race

Krev, pot a na konci vítězství? Petr Vágner za nás bojoval v Austrálii na Spartan Race

TĚŽKO NA CVIČIŠTI, LEHCE NA BOJIŠTI

Je to moderátor. Je to dabér. Je to herec, ale především je to tělem i duší sportovec. Moderátor Top Staru Petr Vágner prostě sportem žije a je to na něm i dobře vidět. Pro letošek do toho vlétl po hlavě. Vyrazil na fyzicky velmi náročný závod do Austrálie, aby hájil naši trikoloru. V rámci Spartan Racu chce dokázat, že na to má!

Říkáte si, že je video v nějakém špatném formátu? To jsme udělali schválně, abyste si dokázali představit, jak se asi Petr cítí ve chvíli, kdy mu opravdu díky masce, kterou má na sobě, dochází dech. Toto sportovní vybavení má simulovat vysokohorský trénink. Takový trénink by měl navyšovat počet červených krvinek v těle a vést k rychlejšímu zlepšení fyzické kondice a lepším sportovním výkonům.

Toto tvrzení je ale především marketingový trik. K čemu maska doopravdu pomáhá je posílení svalů, které zajišťují dýchání. Snižuje totiž přísun kyslíku. Následně s maskou bojujete a lapáte po dechu. Tím tyto svaly posílíte tak, že se vám následně mnohem snadněji dýchá a navýšíte kapacitu plic. Je dobré mít slušnou kapacitu plic, která vám pomůže v náročnějším prostředí. Ale co se týče sportovního výkonu, nepomůže vám v něm.

Jak sami můžete vidět, tak příprava na takový závod není rozhodně procházka růžovým sadem. Osobní trenér, který si Petra vzal na starost, se s ním rozhodně nemazlí. To je ale dobře! A jedeme dál. Teď nakoukneme do Petrova deníčku tesně před odleten do Austrálie na kýžený závod Spartan Race. Ještě předtím pro vás máme ale jednu Challenge...Zvládnete to?

AUSTRÁLIE ČEKÁ! ALE CO TA ZATRACENÁ CHŘIPKA?

,,Vstávání ve 4:40 a odlet v 8:30 do Doha byl pro mě zase po dlouhé době trošku problém. Ani né tak kvůli času, jako spíše kvůli tomu, že jsem si vylosoval chřipku! Mám pocit, že letos kamkoliv se pohnu, je pořád se mnou. Jsme takoví nejlepší přátelé... Už si bez ní totiž cestování a závody nedokážu ani představit. Co se dá dělat, letím." píše Petr.

A pokračuje v krasojízdě. ,,Jsem "rád", že s touto zákeřnou chorobou nakonec nejsem sám. Můj parťák, kameraman, produkce a pravá ruka v jedné osobě - Honza Schurger, mě na palubě letada zdraví s kapesníkem v ruce také. Že by chřipka! To teda bude výlet. Mám zabaleno snad všechno včetně dezinfekce, ale na Panadol jsem nějak zapomněl..." dodává Petr.

Kluky čekal šestihodinový let na palubě Qatar Airways do Doha. To zvládli levou zadní. ,,Poloprázdné letadlo nám každému umožnilo mít jednu řadu sedadel jenom pro sebe. Myslím, že tentokrát lidi v businessu záviděli. Navíc, starostlivý personál na palubě vám vyšel vstříc úplně ve všem. Tipuju, že i tolerantně přivřeli oči nad tím, jak si mezi sedačkama převlékal jeden pán čisté trencle.... Ponožky v sandálech byli samozřejmostí."

Posted by Petr Vágner on Wednesday, March 21, 2018

,,16:25 přistáváme v Doha. Čekačka 3,5h a přestup na spoj do Sydney." čekání na letišti není asi to, co bychom všcihni milovali. Aspoň si ale člověk může protáhnout kostru...

PŘÍLET DO MÍSTA DĚNÍ - SYDNEY

Čtrnáctihodinový let je u konce a letadlo dosedá na přistávací plochu: ,,Austrááálieee! Ufff...Přesto, že A380 vypadala, že bude narvaná cestujícími až k prasknutí, tak bylo zase místo jako v businessu. Zmožen ranním vstáváním a hrama na tabletu, jsem se hned obklopil volnýma polštářema, pustil Oscarový biják #The ShapeofWater a vypravil se do země snů....chrrrr rrr... V 19:00 jsme konečně tady! Hurááá Sydney - Austrálie. Moji "radost" ze šťastného příletu hned záhy vystřídalo místní počasí. Vítr, leje jako z konve, mlha a 17°C! Boha jeho, to je zase výlet....Ale co, půjčujeme si auto a frčíme na hotel. Jízda centrem Sydney je fakt masakr."

,,Dva středoevropani teď řídí vpravo! Místo památkám se věnujeme pouze řízení. Po čase jsme se už snadněji vymotávali z kruhových objezdů a zapomněli na neustále dávání přednosti z prava. Hlavně já jsem po pár hodinách (na straně spolujezdce) přestal na prázdno šlapat pedály! Živí a zdraví jsme konečně na hotelu. Máme ho hned pod známým Harbour Bridge - ramínko na šaty, jak ho přezdívají australané. Bohužel už je večer, tak jsme si ho moc neužili. Takže vykoupat a hurá na pizzu, doléčit chřipajznu a zítra? Zítra směr Brownlow Hill Loop Rd. Základna závodu Spartan Race Australia."

RANNÍ BĚH A PAK NA MÍSTO ČINU

Honzo, udělej mi nějaké líbivé záběry. Tady je to prostě boží... No, to si už trochu domýšlíme, jak začali na druhý den přípravy, ale záběry se podařily :-D

,,Provoz jako před vánocema na Václaváku. A všichni taky běhají. A jak to vypadá v Base Campu Spartan Race?" Tak se na to pojďme hned podívat...Spartan Race Combo!

No, Petře. Nevíme jestli u toho bazénku bude Pamela. Ale spíš si dej pozor, aby tě nějaký had nekousl do...

DEN D

Týdny dřiny a odříkání. Tvrdé tréninky a správně nastavený jídelníček. To vše se teď musí zúročit v závodě.

,,Chtěl jsem se na závod dobře vyspat a hodně si odpočinout. Zalehnul jsem už v před davátou večer. Zbytečně. Chvíli po půlnoci se budí Honza voláním mého jména ze spaní: "Petře, Petře jsi tady? Vstávej!" Uklidním ho slovy, že je vše v naprostém pořádku. On spí dál jako Růženka - já už né! Ve tři ráno to vzdávám a píšu tyhle řádky. Nemůžu spát, co teď? Mám jít posekat zahradu, nebo naštípat dříví? Kouknu na sociální sítě, to bude jistější. V pět ráno snídaně - 1 banán, ovesná kaše, jogurt a pět jahod.

Jsem plný po okraj. Vyrážíme tedy do festival zóny Spartanu. Na místě jsem v 6:15 ráno. Teplota okolo 7°C, je po dešti a tma, že není vidět ani na start...Nikdo mi neřekl, že se poběží navigační závod s baterkou?! Svítání přišlo přesně se startem, a to bylo v sedm ráno!

První ze dvou závodů běžím Super 15km Elite Group. Princip je jednoduchý - vyženou vás do kopců, strání a buše. Ve festival zóně jsou pak připraveny ty nejtěžší překážky. Poprvé jsem se dnes setkal třeba s plovoucími deskami na vodě, po kterých musíte přejít na druhou stranu. Nošení 50kg koule - to je mazec, když to klouže! Daleko více bahna a vody, než v Litovli a tresty 30 angličáků za nesplnění překážky. Ani nevím, kolik jich bylo...Ufff...Jsem rád, že ty tresty a závodníky hlídá i kamerový systém. Finální čas mě překvapil! Co se týká druhého závodu - Sprint 9km, tak sprint to u mě rozhodně nebyl.

Doba, kdy jsem čekal na svoji open vlnu druhého závodu jsem využil maximálně k tomu, že jsem vytuhnul na ručníku ve stínu našeho auta. Chytit rytmus závodu bylo pak už těžký. Navíc začalo pořádně pálit ostré sluníčko. Bylo okolo 30°C a někteří závodníci začali padat k zemi jako hrušky. Nejhorší bylo ale podvádění! Někteří (a že jich bylo spousty) překážky třeba jenom obešli a tresty? V "open vlně" je nedělal skoro nikdo!! Sakra, sakra! No, ale dal jsem to. Čas mě tady taky překvapil. Musím říct, že s podmínkama tady, jet lagem, počasím, dvěma extrémníma závodama - jsem si pěkně hrábnul."

V BOJI ALE NEBYL SÁM!

Obrovská gratulace míří také například Ivě Antošové. Tato česká "lvice" autralankám ukázala, co v našich holkách je! Udělala nám obrovskou radost. ,,Iva se umístila na 1. místě v Category Age Group, 10. celkově z 1002 žen a s časem stejným čtvrté nejrychlejší závodnice v Elite." napsal do naší redakci její přítel David Bokůvka.

Ten ale také nezahálel! Sám skončil 6. v kategorii Age Group z 41 závodníků, 53. celkově z 1409 mužů a s časem konkurujícím 22. závodníkovi v Category Elite. Což je opravdu uctyhodné. Petr Vágner se pak celkově umístil na 240. a 155. místě ze všech mužů.

Naše malá země opět dokázala, že je plná skvělých sportovců. NAŠE OTÁZKA ZNÍ! S KÝM SE POTKÁME NA ZÁVODECH V ČR?

Sdílejte článek

Přečtěte si také