TopStar

14. září 2018 11:00

Láska a démoni: Amy Winehouse by oslavila 35. narozeniny!

Ikonická zpěvačka Amy Winehouse by 14. září oslavila pětatřicáté narozeniny. Jedna z nejtalentovanějších a nejsvéráznějších muzikantek za historii britské hudby se nedožila ani svých třicátin. Zemřela na srdeční zástavu v osudových 27 letech. Dokonce se dostala do Guinessovy knihy rekordů a vysloužila si šest cen Grammy. Pojďme se podívat na její životní vzlety a pády až po tragickou smrt.

Totální vzestup

‚‚Celý příběh Amy Winehouse, celá tahle sága je jedna velká katastrofa od začátku až do konce. Vítězové neexistovali, pohráli zkrátka všichni,‘‘ zmiňuje Nick Shymansky, první manažer zpěvačky.

Muži bylo pouhých 19 let, když se vrhl na rozjezd kariéry 16leté černovlásky. Nick na ni vzpomíná jako na zářivou a veselou teenagerku, ovšem už tehdy se dívka cítila znuděná každodenním životem a potřebovala čím dál více pozitivních emocí. Budoucí hvězda milovala už od dětství být středem pozornosti a vše, co je s hudbou spojené. Ve škole měla vždy sólová vystoupení a všichni učitelé i spolužáci ji zkrátka zbožňovali.

První skladbu nahrála Amy ve svých 14 letech a v té samé době si i poprvé vyzkoušela drogy. Její debutové album Frank se okamžitě dostal na vrchol všech hudebních žebříčků a Amy byla nominována na Brit Awards jako nejlepší zpěvačka roku. Jako dvacetiletá začala pravidelně jezdit na turné a právě náročné a dlouhé turné ji vždy drželo při vědomí. Jakmile cesty skončily a ona měla čas pro sebe, začala se znovu nudit.

‚‚Když turné skončilo, Amy si okamžitě začala klást otázku, co teď. No a s tím bylo spojeno, že začala tolik pít. V únoru roku 2005 její babička onemocněla a v překonávání této bolesti jí pomohl herec Blake Fielder-Civil. A právě tenhle muž byl její záhuba. Amy mi začala každou noc úplně sjetá volat, nechápala, kde je a prosila mě, abych ji vyzvedl. Já obcházel všechny místní bary a hledal jsem ji. Ona už chápala, že se neumí kontrolovat,‘‘ přiznal Shymansky.

Babička

A nebylo to jen tak, proč zmínil Nick zpěvaččinu babičku. Cynthia Winehouse byla pro Amy vzorem a andělem strážným. A právě proto měla Winehouse na ruce vytetované babiččino jméno.

Podle všeho byla Cynthia stejně extravagantní jako její vnučka, považovala se za médium a naučila Amy vykládat z karet. Její hudební vkus také vnučku silně ovlivnil. Nejen, že milovala jazz, ještě si málem vzala jazzového saxofonistu Ronnieho Scotta.

Říká se, že když Amy viděla na fotce světlý pramen mezi tmavou hřívou babiččiných vlasů, rozhodla se udělat totéž. Chtěla jí být zkrátka co nejpodobnější a její zdravotní potíže tak prožívala jako svou vlastní tragédii. Problémy byly kolosální - Cynthia bojovala s rakovinou prsu.

Roku 2006 žena zemřela a podle Amyina druhého manažera Nicka Godwina ztratila zpěvačka rozum úplně. ‚‚Cynthia byla jedinou osobou, kterou Amy poslouchala, a kdo ji mohl zastavit.‘‘ A tato slova potvrzuje i Amyin otec Mitch Winehouse: ‚‚Cynthia byla její nejlepší kamarádkou. Po její smrti neposlouchala nikoho. Ani mě, ani ostatní.‘‘

Láska a drogy

Již zmíněné setkání s hercem Blakem Fielder-Civilem ovlivnila celý Amyin život. Podle slov Shymanskyho je přesvědčen, že právě po tomto seznámení začala zpěvačka užívat ty netvrdší drogy. Po Amyině skonu se i samotný Blake nechal slyšet, že skutečně může za její smrt.

Dvojice se poznala roku 2005 v jednom baru a už po měsíci si zpěvačka udělala tetování na krku s jeho jménem. Později si nechala vytetovat jeho jméno ještě na hrudi a on si naopak vytetoval její jméno za uchem. Po několika měsících svého románku s Amy se Blake vrátil ke své bývalé přítelkyni a začalo období šílenství a chaosu. To trvalo kolem 4 let. Když už nebylo návratu zpět a Amy se definitivně stala alkoholičkou, oba její manažeři ji chtěli poslat na léčení. Její otec ale řekl, že to je podle něj zbytečné. ‚‚Chtěli mě poslat do léčebny, ale já řekla ne. Nemám na to čas a táta myslí, že jsem v pohodě,‘‘ zní text v jedné z jejích nejznámějších písní Rehab.

Mnohé texty Amyiných písní jsou právě o jejích láskách. Především hity z jejího alba z roku 2006 Back to Black. ‚‚Všechny písničky jsou o mně a Blakeovi. Nikdy jsem k nikomu nic podobného necítila. Je to smutné, ten vztah mě hrozně trápil a občas jsem si myslela, že už se nikdy neuvidíme. On se mi ale smál a říkal, že když se milujeme, tak není důvod, abychom se už neviděli. Mně to ale vtipné nepřišlo, chtělo se mi občas umřít,‘‘ zmiňovala Amy v rozhovoru pro Rolling Stone.

Rozchod

Roku 2007 dvojice svůj vztah uzákonila a už o dva roky později podala žádost o rozvod. Amy se začala často pohybovat na veřejnosti po boku herce Joshe Bowmana a o svém nevydařeném manželství řekla, že se drželo jen na drogách. Velmi záhy na to ale zase v rozhovorech říkala, že Blakea miluje a nechce se rozvádět. ‚‚Je to mužská verze mě samé a perfektně se k sobě hodíme.‘‘

K rozvodu přeci jen došlo a Amy užívat tvrdé drogy přestala. S alkoholem ale skoncovat nezvládla. Velmi často rušila svá vystoupení kvůli kocovině nebo vystupovala opilá. Předtím než vystupovala na předávání cen Grammy, musela podstoupit protialkoholní a protidrogové testy. Společnost Universal měla strach, aby neudělala ostudu. ‚‚Po ceremonii, kde dostala hned několik cen jsem k ní přiběhla, abych jí řekla, jak moc jsem na ni pyšná. Ona odpověděla, že bez drog je to hrozná nuda a mně bylo hrozně smutno...,‘‘ zmínila její nejlepší přítelkyně Juliette Ashby.

Aby toho nebylo málo, tak Amy trpěla ke všemu bulimií. Její matka vzpomínala, jak jí 15letá dcera řekla, že si našla skvělou dietu, kdy může jíst cokoli se jí zlíbí. Bylo to jednoduché. Najedla se a pak šla zvracet. Žena to tehdy moc neřešila a řekla si, že to přejde. A nepřešlo. Zpěvačka trpěla dlouhé roky.

Poslední rok

Nick Shymansky zveřejnil, že viděl Amy naposledy půl roku před její smrtí. Ona vypadala jako člověk, kterému je už všechno jedno. ‚‚Pamatuju si, že jsem si řekl, jak musí být osamělá.‘‘ Přitom v jejím soukromí mělo být vše v pořádku. Po rozvodu se začala vídat s režisérem Regem Travissem, který byl naprostý opak jejího bývalého muže.

Všichni tvrdí, že naprostým koncem byl pro zpěvačku koncert v Bělehradu roku 2011. V té době si Winehouse vydělávala ohromné sumy, ale vypadalo to, že ji peníze už nezajímaly. Koncert byl zkrátka totální katastrofa. Amy vůbec nezpívala, poflakovala se po pódiu, povídala si s muzikanty a vypadala úplně ztraceně. ‚‚Zdálo se, že je to konec. Bylo jí to tak jedno, že se chtěla vykašlat na všechno. Na svou kariéru, na své přátelé i na své kontakty z hudební branže,‘‘ zmínil tehdy její klávesák.

Zbytek turné se musel zrušit. Samotná Amy byla ráda, i když se cítila provinile. Její přátelé vzpomínají, že po tomto incidentu se dala dohromady a chystala se na svatbu svého prvního manažera. Těsně předtím ale došlo k incidentu, o kterém psala média celého světa. Amy byla nalezena ve svém domě mrtvá.

V pokoji bylo nalezeno několik prázdných lahví vodky a v její krvi fatální dóza alkoholu. Na Amyině pohřbu byli její blízcí přátelé, rodiče, Reg Traviss a spousta fanoušků. Bývalý manžel se nedostavil. Nejspíše ho zničil pocit viny.

Sdílejte článek
Štítky Amy Winehouse

Přečtěte si také