TopStar

21. září 2018 14:30

Legendární Kissáci se loučí: Čeká je Konec cesty

Americká rocková kapela Kiss patří mezi zakladatele moderní hudby. Teď ale rozesmutnila své fanoušky, chystá totiž poslední turné pod názvem Konec cesty. Program prý zveřejní v následujících týdnech. No, tohle bude jistě ten nejlepší konec jejich cesty.

‚‚Všechno, co jsme vybudovali, a vše, co jsme dobyli v posledních čtyřech dekádách, by se neuskutečnilo bez milionů lidí po celém světě, kteří zaplnili kluby, arény a stadiony... Toto bude závěrečná oslava, pro ty, kteří nás viděli, a poslední šancí pro ty, kteří nás ještě neviděli,‘‘ znělo oficiální prohlášení kapely Kiss. Zároveň muzikanti zmínili, že půjde o jejich dosud největší turné vůbec.

Kapela Kiss vznikla z původní kapely Wicked Lester. Lišila se ovšem tím, že u svých skladeb přitvrdila a začala experimentovat i se svým vzhledem. Dělali si trvalou, používali extrémní množství make-upu a nosili extravagantní oblečení. Pak přišel nápad na název, ale na německých albech musela být dvě koncová S přepsána na dvě Z, protože blesky, které měly písmeno S symbolizovat působily jako nacistický znak.

Vše začalo v New Yorku počátkem sedmdesátých let. Gene Klein a Stanley Eisen, dva vysokoškoláci židovského původu přišli do obývacího pokoje jejich společného kamaráda a seznámili se. Oba si o tom druhém nemyslí nic dobrého, ale přitom netušili, že o pár let později budou legendami a nejlepšími přáteli. Později se jim začala formovat skupina KISS. Paul a Gene jednoduše odpověděli na novinový inzerát nějakého Petera Criscuoly (Peter Criss), mladého chuligána z Brooklynu s irsko-italským původem, a zanedlouho ho přijali jako svého nového bubeníka. Chyběla jim tedy jen sólová kytara.

Kvůli absenci sólové kytary vyhlásili kluci konkurz. Ten vyhrál Paul Frehley, tzv. Ace. ‚‚Najednou do zkušebny vstoupil hrozně vysoký kluk a rovnou to napálil do zdi. Naklonil jsem se k Geneovi a řekl mu: ,Tenhle kluk je buď geniální, anebo úplně mimo.',‘‘ vzpomínal na konkurz v jednom rozhovoru Peter Criss. A právě takhle se ke kapele přidal Ace Frehley a z trojice se stala čtyřka – základní a dnes nejznámější sestava Kissáků.

Velmi brzy došlo ke zrušení používaní masek a kostýmů a to mělo zdůraznit změnu a dobový posun. Odmaskování je ale dodnes považováno za jedno z nejhorších rozhodnutí celé hudební historie. Skupina kvůli tomu přišla o svou děsivost a ztratila vydobytý respekt. Poprvé se kluci na veřejnosti bez masek objevili při prezentaci alb 1983 v televizi MTV. Album Lick It Up sice bylo po třech letech prvním, které hned získalo zlato, ale návštěvnost na turné byla slabší než při předešlém projektu. A vše jen kvůli absenci masek.

V roce 2008 uspořádali po Evropě turné Alive 35 na oslavu výročí třiceti pěti let od svého založení. Roku 2009 s tímto turné pokračovali v Jižní Americe a v Kanadě. A v říjnu téhož roku vydali po jedenácti letech nové album s názvem Sonic Boom, které se dostalo na druhé místo žebříčků popularity a pokračovali v turné Alive 35 po USA. V květnu a v červnu navštívila skupina Evropu při turné Sonic Boom over Europe: From The Begining to The Boom.

Sdílejte článek
Štítky Kiss světové turné

Přečtěte si také