TopStar

25. června 2018 10:00

Letošní ročník Metronome Festivalu úspěšně za námi! Kdo mu vévodil?

Už třetí ročník multižánrového Metronome Festivalu proběhl tradičně v areálu pražského Výstaviště. Na pódiích se představily světové kapely Massive Attack a The Chemical Brothers, na které se přišlo podívat přes 18 tisíc fanoušků. I přesto si ale celý festival získal mladičký blonďáček s uhrančivým pohledem. Ano, řeč je o Tomu Odellovi, seznamte se!

Nejzajímavější místo na letošním Metronomu? Jednoznačně páteční Metronome stage. Na rozlehlém pódiu se v předvečerních hodinách za chladného, ovšem přívětivého počasí představil mladičký krasavec Tom Odell. Ještě ho neznáte? Jde o sedmadvacetiletého klavíristu, co si všechny skladby píše sám. I když hrál Odell ještě za světla a publikum se nesešlo natolik masivní, všechny přítomné uchvátil svým charismatem a zasněným pohledem. Tom si přivezl basáka, kytaristu a bubeníka, díky kterým bylo jeho vystoupení o to živější a zvučnější. Povětšinou sice seděl muzikant u ohromného křídla, sem tam si ale vyskočil mezi fotografy a k prvním řadám nadšených fanynek. Zkrátka a dobře, Tom si celý koncert ohromně užil a sklidil větší chválu než hlavní headlineři celého festivalu.

Ohromným překvapením byl David Byrne a jeho nevídané představení. Přivezl si s sebou 11 doprovodných muzikantů a vokalistů a na scéně se tak rozjela fantastická exkurze do hudebního nebe. Na scéně nebyla žádná aparatura a všichni aktéři měli nástroje (včetně bubnů a kláves) připevněné na těle. Celému uskupení vévodil Byrne a společně se všemi ostatními předváděl luxusní choreografické kousky. Se svou show si zkrátka vyhrál a postavil ji nejen na hudbě, ale i hereckých momentech. A perlička na závěr, u tohoto interpreta jste si mohli vychutnat sofistikovanou zábavu, žádná upištěná (post)pubertální děvčátka se zde v prvních řadách nevyskytovala.

The Chemical Brothers, kteří se představili v sobotních pozdních hodinách a celý festival tak uzavřeli, nadchli, ovšem fanoušci se poté rozdělili do dvou táboru. Někteří bouřlivě tvrdili, že šlo o jeden z nejlepších koncertů vůbec, další ale oponovali, že ‚‚Chemici‘‘ zůstali ve stínu Byrneho, který ovládl celou sobotu stejně jako Odell pátek. Největší aplaus si získala skladba Star Guitar. Dvojice Toma Rowlandse a Eda Simonse při své elektronicko-taneční show představila i jednu ze svých nejúspěšnějších písní Hey Boy Hey Girl z alba Surrender.

Massive Attack, kteří vystoupili o den dříve, by bez vizuální stránky byli ztraceni a jejich hudba by nevynikla. Svým způsobem připomínali cirkus. Barvy, vizuální efekty, zkrátka vše na oko, ovšem hudba zůstala poněkud upozaděna. I přesto zanechali hluboký dojem a potlesk nebyl ani trochu vlažným.

Všechny přítomné překvapila kapela TH!S, v níž hraje na basu herec a režisér Vojta Kotek. Na pódiu působili muzikanti suverénně a jejich hudba šlapala jako hodinky. Bylo znát, že hudba pro ně není jen zdroj příjmu, ale primárně je to baví. Fanoušci si tak mohli vychutnat pořádně ostrý rock'n'roll.

Mezi dalšími sety se představili čeští Mydy Rabycad, Places nebo němečtí Them There. Ti se ale hodili spíše do klubového zázemí, proto rozlehlý prostor pod širým nebem nebylo to pravé ořechové.

Narozdíl od loňského ročníku se organizace výrazně posunula k lepšímu. Vše bylo na dosah ruky, objevila se druhá velká stage i stanové městečko. A o stánky s různými nápoji a dobrotami také nebyla nouze. I když v pátek večer došlo k nepříznivé situaci, kdy se asi na hodinu zastavilo odbavování návštěvníků, vše skončilo dobře a hosté se na své oblíbence stihli podívat. I přes chladné počasí dorazilo do areálu přes 18 tisíc lidí. Rozpočet festivalu stoupl z původních 40 milionů korun na 60. Věříme, že příští rok bude Metronome Festival Prague o další krok blíže k dokonalosti.


Přečtěte si také