TopStar

15. srpna 2018 10:26

Madonna slaví šedesátku! Jak šel čas se světovou popovou ikonou?

Někdejší sex symbol světa, zpěvačka Madonna oslavuje šedesátku. Za svou čtyřicetiletou kariéru vydala 12 studiových alb, zahrála si ve 22 filmech, získala dva Zlaté glóby a dokonce založila vlastní značku oblečení i kosmetiky. Pojďme si na její počest připomenout nejzářivější podoby pěvecké divy a podívat se, jak s ní šel čas.

Jen co její kariéra započala, okamžitě se stala královnou netradičnosti. Málokdo ví, že ve škole byla Madonna Louise Veronica Ciccone Ritchie jedničkářka, mažoretka basketbalového týmu a studentka katolické školy (její matka byla extrémně pobožná a samotná zpěvačka nejednou zmiňovala, že Ježíš byl jakousi filmovou hvězdou a ideálem mnohých, včetně jí samotné). Mladá Madonna vypadala jako andílek , měla světlé kudrnaté vlasy, porcelánovou pleť a nevinný pohled. ‚‚Jako malá jsem byla ideální studentkou, ukázkovým dítětem. Nikdy jsem se nehádala s tátou, nebrala jsem drogy a neutíkala z domu. Ve 30 jsem si to holt kompenzovala,‘‘ nechala se pro jeden z rozhovorů zpěvačka slyšet.

S příchodem osmdesátek se Madonnin styl radikálně změnil. Producenti jí nedovolovali mluvit anglicky a přesvědčovali ji, aby se dala na disco a pop. Dvacetiletá hvězda byla ale nadšená z punk rocku a tomu nasvědčovala její vizáž. Vlasy, make-up, vyzývavé oblečení. Madonnin vzor byl film Hledám Susan. Zn.: Zoufale, kde si zároveň zahrála hlavní roli. Vizážistka Franesca Tolot vzpomíná na své časy s Madonnou: ‚‚Tehdy jsem se do Los Angeles teprve přistěhovala. Dostala jsem nějakou nabídku s nějakou zpěvačkou. Agent mi řekl, že ta holka bude hvězdou. Nemohla jsem odmítnout. Neuměla jsem ani slovo anglicky a Madonna ani slovo italsky. 26 hodin práce a klip Live to Tell nás natolik spojily, že se přátelíme už dlouhá léta a stále spolupracujeme. Uměla jsem jen dvě slova anglicky - přirozený a sofistikovaný. Přirozený znamenalo naturální líčení a sofistikovaný, že si mohu dělat, co chci.‘‘

Později zpěvačka přiznala, že jejími největšími vzory byly vždy hvězdy Aretha Franklin a David Bowie. ‚‚David představoval zároveň mužský a zároveň ženský duch. Právě to mi hrozně imponovalo. Donutil mě myslet si, že žádná pravidla neexistují. Ale neměl pravdu ani on, ani já. Nejsou žádná pravidla, když jsi muž. Pokud jste žena, pravidla jsou velmi strohá.‘‘

Začátkem devadesátek si Madonna vyzkoušela podobu, kterou pro ni vytvořil návrhář a módní guru Jean-Paul Gaultier. Na světově proslulý korzet pro její turné Blond Ambition nemohou mnozí fanoušci zapomenout dodnes.

‚‚Miluju Madonnu. Je to jedná žena, kterou jsem požádal o ruku. Ona samozřejmě odmítla,‘‘ nechal se slyšet Gaultier.

V polovině devadesátek byl styl módní ikony ještě nevinnější a ženský než za jejích studijních let. Madonně se přezdívalo novodobá Marilyn Monroe. Ta se stala platinovou blondýnkou s ikonickou pihou a tak se předvedla i ve svém klipu Material Girl (volný cover na Marilyninu píseň Diamonds Are the Girl's Best Friends).

‚‚Být blondýnka je úplně jiný pocit. Nemůžu to úplně vysvětlit, ale tahle možnost mi přidávala na sexualitě. Muži se na to skutečně chytají. Miluju světlé vlasy, ale jsem tím pádem zcela jiná. S tmavými vlasy si přijdu sofistikovanější a rozumnější. A podstatně komfortněji. A navíc se cítím jako brunetka dost italsky,‘‘ zmínila Madonna v jednom z rozhovorů.

Najednou se ale z klasické hollywoodské blondýnky stal goth. Tmavé kouřové líčení, černé vlasy jako eben, tenké černé obočí. ‚‚Jsem svůj vlastní experiment a svůj vlastní exponát,‘‘ oznámila tehdy bez jakéhokoli ostychu.

Sedmé studiové album Madonny Ray of Light bylo inspirováno východem a odrážel její duševní stav. Stalo se druhým nejúspěšnějším, hned po Like a Prayer. Koncem devadesátek se Madonna začala inspirovat indiánskými náboženskými učeními a jógou. Z toho vzešla podoba vědmy z klipu Frozen.

Roku 1996 se zpěvačce narodila dcera Lourdes Leon a veřejnost si jí díky mateřství začala vážit o to více. Narození dítěte jí ale neubralo na sexualitě. ‚‚Susan Saradon, Michelle Pfeiffer, vždyť jsou ještě pořád sexy. Pokud jsi sexy, budeš sexy i bez děti i s pěti dětmi.‘‘

Roku 2001 si zpěvačka vzala režiséra Guye Ritchieho a jako vdaná žena si začala dělat elegantní účesy. I s make-upem už tolik neexperimentovala. Nějakou dobu byla zrzka, pak se vrátila k medové blond. Nejčastěji se začala na veřejnosti objevovat bez výrazné rtěnky a s velmi nenápadnými linkami.

Zdálo by se, že Madonna už šokovat nebude. Najednou se ale roku 2013 předvedla na Met Gala v černé paruce s ofinou ve stylu Umy Thurman z Pulp Fiction.

Roku 2015 se na předávání Grammy Madonna blýskla nejen svým vystoupením a talentem, ale i přednostmi... V podobě toreadora zvolila světlý růžový korzet s krajkou, vysoké kozačky, síťované punčochy, originální klobouček a vysoké rukavice. Fanoušci se znovu podivili odvaze popové divy.

Pakliže budeme mluvit o make-upu Madonny dnes, je střídmější a přirozenější. Dělá důraz na svých řasách, aby byl její pohled výraznější. A stále častěji se objevuje na Instagramu před svými fanoušky s ‚‚nahým‘‘ líčením. Jen její fotografie a jejich úhly jsou poměrně nepodařené. Každopádně se máme od Madonny jistě ještě nač těšit. V šedesáti přeci není všem dnům konec.

Sdílejte článek
Štítky narozeniny Madonna

Přečtěte si také