TopStar

24. května 2015 18:18

Tereza Javorová

Matematik John Nash z filmu Čistá duše tragicky zemřel při nešťastné dopravní nehodě

Geniální matematik a nositel Nobelovy ceny za ekonomii John Nash (86) tragicky zahynul se svojí ženou Alicií (82) v taxíku. Svět přišel o jeden z nejchytřejších mozků planety.

John se svou ženou Alicií jeli v objednaném taxíku v New Jersey, když řidič náhle nezvládl řízení a narazil do zábradlí. Manžele náraz vymrštil z auta a oba na místě zemřeli.

John Nash byl známý svojí prací na teorii her a diferenciální geometrie. V roce 1994 pak získal Nobelovu cenu za ekonomii.

Celý život trpěl schizofrenií, ale po boku mu věrně stála jeho žena Alice. Pohnutý osud geniálního matematika se stal námětem oscarového filmu Čistá duše, který zrežíroval Ron Howard. Hlavní roli dokonale ztvárnil Russell Crowe a jeho ženu si zahrála Jennifer Connellyová, která za svůj výkon dostala Oscara. Snímek má sošku i za nejlepší film, nejepší režii a nejlepší adaptovaný scénář.

Russel Crowe, který kvůli natáčení musel být s matematikem v kontaktu, napsal po jeho tragické smrti na svůj Twitter: „Byla s ním úžasná spolupráce. Čisté duše, čistá srdce.“


Přečtěte si také