TopStar

15. května 2013 11:50

Blanka Konrádová

Menzel v šoku! Manželka ho má opravdu ráda

Oscarový režisér Jiří Menzel v únoru oslavil životní jubileum. K pětasedmdesátým narozeninám dostal od své manželky Olgy (35) pořádné překvapení. Musel si na něj počkat o pár měsíců déle, ale stálo to prý za to.

Do poslední chvíle netušil, že pro něj chystá velkou výstavu, která je zároveň průřezem jeho kariéry. „Nejvíce si vážím toho, že to pro mě udělala moje vlastní žena, to nebývá obvyklé, aby si vlastní žena natolik vážila svého muže, na to jsem pyšnej.“

Expozice fotografií, jež jsou obohaceny o známé citáty z režisérových filmů, vychází z dokumentů, knih, plakátů a scénářů z jeho soukromého archivu. „Oni sbírali fotky, ale nevěděl jsem, kvůli čemu. Myslel jsem si, že je to do knížky o mně, která jednou možná vyjde,“ říká Menzel. „Nejde o vystavěný pomník jemu a jeho dílu,“ míní manželka a spoluautorka výstavy Rozmarné léto Jiřího Menzela. „Jde o připomenutí něčeho, co dělá pro lidi, ať už jde o film či divadlo.“

Snímky a oblíbené citáty mapují Menzelovu filmografii na šestnácti oboustranných panelech. Přestože je teď vůbec poprvé viděl pohromadě, ani na okamžik ho nenapadlo zastavit se a chvíli bilancovat. Za každý film, na kterém pracoval, je prý rád a dodnes ho velmi těší, že se líbí.

„Jsem rád, že jsem pracoval, jsem rád za ty filmy, i když se třeba nepovedly, jsem rád, že jsem je dělal. Jsem šťastnej,“ pochvaluje si režisér, který letos na podzim uvede do kin nový snímek s názvem Donšajni.

-jan-

Sdílejte článek
Štítky výstava Jiří Menzel citát pomník

Přečtěte si také