TopStar

29. října 2013 15:50

Dagmar Dandová

Mrtvice řádí mezi slavnými: Petr Novotný, Sharon Stone… A kdo další?

Populární moderátor Petr Novotný (66) prodělal cévní mozkovou příhodu těsně před odletem do Ameriky. Rovnou z letiště ho odvezla záchranka do nemocnice ve Střešovicích, kde ho operovali

Bude mít štěstí jako někteří další slavní a vyvázne bez vážnějších následků?

Nyní je v kritickém stavu a čeká se, jestli bude mít po prodělané mrtvici nějaké následky.

Zeptali jsme se doktora Richarda Češka z Centra preventivní kardiologie, 3. interní kliniky 1. LF UK a VFN, jaké jsou hlavní příčiny vzniku cévní mozkové příhody (CMP).

„Na vzniku se podílí především rizikové faktory jako zvýšený krevní tlak, kouření, cukrovka nebo zvýšený cholesterol. Významné riziko představuje nejčastější porucha srdečního rytmu, tzv. fibrilace síní, kdy se krevní sraženina (trombus) může dostat do mozku, kde zastaví proud krve, a to většinou vede k odumření části mozku s tragickými následky,“ uvedl lékař.

Jak se projevuje CMP?

„Mozková mrtvice přichází náhle a projevuje se slabostí až ochrnutím nebo poruchou citlivosti poloviny těla, poruchou řeči a vidění. U pacienta dochází k náhlé nevysvětlitelné závrati, případně náhlým pádům ve spojení s dalšími neurologickými příznaky. Může se objevit slepota, bolest hlavy, na začátku zvracení, porucha vědomí nebo epileptické záchvaty.“

Existuje nějaká prevence proti CMP?

"Cévní mozkové příhodě lze předejít, například ovlivněním rizikových faktorů. Patří sem například včasná diagnostika a léčba vysokého krevního tlaku, vyloučení kouření (i pasivního), zlepšení dietního režimu, léčba případné vysoké hladiny cholesterolu, prevence nadváhy (obezita vede k vysokému krevnímu tlaku a dalším srdečním chorobám), pravidelné cvičení a správná léčba cukrovky."

Celebrity, které postihla CMP:

Zpěvák Václav Neckář

Prodělal mozkovou mrtvici a s následky se potýká dodnes. Po CMP přestal dokonce chodit a nemohl se vůbec hýbat. Sám se musel naučit znovu chodit a mluvit. Trvalo mu půl roku, než dal dohromady souvislou větu. Také zapomněl cizí řeči. Po náročné rehabilitaci je opět schopný žít plnohodnotný život.

Herečka Markéta Fišerová

Manželku moderátora Marka Ebena postihla CMP v době šestadvacátých narozenin. Krásná herečka ochrnula a skončila doživotně upoutána na invalidním vozíku. Dokonce byla po mrtvici několik dní v kómatu a nikdo jí nedával šanci na přežití. Naštěstí se probrala, ale definitivně nemůže chodit.

Zpěvák Lešek Semelka

Předtím než ho postihla CMP, se několik dní cítil slabý. Pak na procházce se psem nedokázal přejít ulici. Za chvilku omdlel a sanitka ho odvezla rovnou do nemocnice. Několik týdnu pak musel chodit na rehabilitaci a na logopedii, kde ho učili znovu správně vyslovovat.

Herečka Jana Brejchová

Sexsymbol 60. let trpí nedostatečným prokrvováním mozkových cév, což jí znemožnilo dál se věnovat herectví. Naposledy se objevila v seriálu Velmi křehké vztahy na Primě v roce 2007. Herečka se poté zkoušela věnovat alespoň zájezdovému divadlu, ale bylo to pro ni velice náročné. Nyní chodí nejradši na procházky, protože ji čerstvý vzduch dělá velice dobře.

Herec Jan Kačer

Herec prodělal komplikovanou CMP a musel pak zůstat dlouho v nemocnici, kam za ním pravidelně jezdila jeho manželka Nina Divíšková. Nyní je herec již doma a postupně se vrací do normálního života. Zajímavé je, že se Kačer často potkával na divadelních prknech právě s Janou Brejchovou, kterou také postihla mrtvice.

Herečka Sharon Stone

Hollywoodská kráska dostala mrtvici v době náročného rozvodu s novinářem Philem Bronsteinem. Částečně po ní ochrnula a ztratila krátkodobou paměť. Navíc měla povislou jednu stranu obličeje a styděla se chodit ven. Díky náročnému cvičení se z toho sexbomba z filmu Základní instinkt dostala a nyní už zase dostává role Famme Fatale.

Zpěvák Randy Travis

Oblíbený country zpěvák Randy Travis je po CMP v kritickém stavu v americké nemocnici. Mrtvici dostal, když se léčil s onemocněním dýchacích cest.

-dad-

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také