TopStar

18. května 2015 13:46

Barbora Koukalová

"Nácek Landa" má složit hymnu pro Karla IV. a studenti historie ječí vzteky. Ale to je chyba!

Příští rok to bude 700 let, co se narodil Karel IV., jedna z největších a nejvýznamějších postav naší historie. Praha plánuje velké oslavy a chce svému českému velikánovi složit hold v podobě hymny, kterou má zase složit Dan Landa. Z toho se ale složili hrůzou studenti Karlovy univerzity.

Karel IV. je bezesporu jednou z největších postav českých dějin, odkazy na jeho osobnost a činy jsou dodnes kolem nás ve věcech tak běžného života, že už si toho ani nevšímáme, a samozřejmě je na něj pyšný každý Čech, i když ani neví, kdy se narodil, umřel a kdy založil Karlovu univerzitu, ale co se týče národní hrdosti, měli jsme to vždycky trochu jinak. Buď je to hokej, nebo Masaryk, nebo Havel, nebo Karel, nebo Jarda, hlavně, že si můžu mávnout vlajkou.

Ale nechť.

Pak je tedy dost nepochopitelné, proč se najednou zvedla taková vlna nevole proti zpěvákovi Landovi, jehož oslovil radní pro kulturu Jan Wolf a požádal ho, aby pro oslavy chystané na příští rok k 700. výročí narození toho velikána složil rockovou hymnu.

Z toho se ale úlekem složil Spolek studentů historie z Univerzity Karlovy, jehož předseda Ort poslal otevřený dopis, který vám stručně shrneme do jedné věty: "Landa je nácek, protože zpíval v Orlíku, a Karel IV. není jenom Čech, ale kdyby žil v dnešní době, měl by asi čtyři pasy a občanství, ovšem neumíme vám říct jediný pádný argument, proč by Landa tu hymnu neměl složit, jen jsme si napsali dopísek, abychom teď vykázali nějakou činnost, a pleskli si ho na Facebook."

Ort a jeho spolek mají totiž obavy, že si Landa v hymně Karlovu osobnost vyloží podle svého, ale jak, to nejsou schopni říct, navíc Landa ještě ani žádný návrh nezveřejnil. A ohánět se jeho orlíkovskou minulostí by zrovna spolek taky neměl, nemyslíme si totiž, že je úplně košer zabírat židovský majetek a schvalovat pronásledování a netrestat vraždění Židů, což Otec vlasti dělal a popřít to nelze.

Takže s tím náckovstvím zase opatrně, je to jako hádat se na smrtelné posteli, kdo má horší diagnózu.

Landa je možná cvok, ale je to hudebně nadaný cvok se znalostí české historie, a tak nejspíš ví, co má dělat a jak by to mělo vypadat.

Nejdřív ať předloží výsledek, pak mu do toho mohou studenti ze spolku kecat a ostatní můžeme kritizovat. Předem komukoliv zakazovat jeho projev a činnost je stejný fašismus, z něhož oni sami obviňují právě Landu.

Barbora Koukalová

Sdílejte článek

Přečtěte si také