TopStar

24. prosince 2014 08:00

Lucie Průchová

Nebojsa ten má pro strach uděláno a vy se o tom přesvědčíte na Štědrý den

Bez zaváhání skácí hořící strom, do něhož uhodil blesk. Holýma rukama zkrotí divokého koně. Jako jediný se vydá na místa tak strašlivá, až se tají dech. Říkají mu Nebojsa. Dřevorubec Ondra se nebojí ničeho a nikoho. Jen tak má snad šanci vysvobodit zakletou princeznu ze spárů strašlivého čaroděje.

V rodinné československé filmové pohádce Nebojsa (1988) je Ondrův táta na syna patřičně pyšný. Ondra (Ján Króner jr.) je hodný, ostatním pomáhá a se svojí sekerou se umí otáčet nejlíp ze všech chasníků v okolí. Jenže potíž je v tom, že Ondra se ničeho nebojí. A táta má strach, jestli to není znak lehkovážnosti. A tak pošle syna do světa. Aby se naučil bát. Cestou Ondra potká prolhaného zlodějíčka Ferka (Ondřej Vetchý), který se stane jeho kumpánem na cestách.

Ondra putuje světem, jenže místo, aby pobral něco ustrašenosti, díky své nebojácnosti vyřeší spoustu problémů. Třeba ze zakletého vesnického mlýna vyžene ošklivou babici, takže mlýnská kola se začnou znovu točit. A právě tam se Ondra poprvé setká se svojí vyvolenou, princeznou Růžičkou (Zuzana Skopálová Jányová). Tu však drží pod zlým kouzlem ohavný černokněžník. Aby ji vysvobodil, musí Ondra prolomit řadu mocných kouzel. A hlavně nesmí dostat strach. Jenže zlý čaroděj mu jen tak princeznu nevydá. Čeká nás souboj v útrobách temného hradu na život a na smrt…v 16:45 na Štědrý den na Primě.

Na co se můžete těšit:

  • Herecké duo Ján Króner jr. a Ondřej Vetchý se výborně doplňuje. Ondra je pohledný chlap, na kterém by se daly skály lámat. A užvaněný zlodějíček Ferko je lenoch, o slově odvaha nikdy neslyšel a jediné, co ho zajímá, je plný žaludek a co by kde ukradl.
  • Nebojsa je sice pohádka, ale má blízko i k hororovému žánru. Proto pozor! Děsivá, potemnělá atmosféra některých scén by nemusela vyhovovat úplně malým dětem. Zakletou princeznu převáží v rakvi černý kočár bez kočího tažený vranými koňmi. Na slavnosti roky tančí zakletí dvořané. Krásná princezna se kvůli zlému kouzlu mění v hnusnou stařenu.
  • Film byl natočen na motivy stejnojmenné lidové pohádky Boženy Němcové. Tu si pak ke zpracování propůjčil Jan Werich do knížky Fimfárum. Režisér Nebojsy Július Matula však vrací humorné werichovské zpracování zpět do temných kontur. A má recht! Božena Němcová uměla skvěle napsat i hororové pohádky.

Po stopách filmového Nebojsy:

Pohádka Nebojsa je jedním z posledních klasických československých filmů. Byla natočena rok před sametovou revolucí a využívá kromě výborných herců z obou zemí také kouzelné scenérie české, moravské i slovenské. Co takhle udělat si výlet na některé z pohádkových míst?

1. Starobylý větrný mlýn, z něhož Ondra vyžene strašidelnou babici, stojí nad vesnicí Kuželov na jižní Moravě.

2. Čarokrásný zámek se zahradou, kde se odehraje happyendové setkání Ondry s princeznou, je barokní perla – zámek Milotice pod Kyjovem.

3. Tajemnou zříceninu hradu hraje trochu strašidelný Cornštejn blízko Vranovské přehrady.

4. Ondrova cesta za strachem vede přes hory a doly. Putování se natáčelo i ve Vysokých Tatrách blízko Popradského plesa.

(tek)

Dnes ještě uvidíte:


Přečtěte si také