TopStar

19. února 2019 13:26

Markéta Škorňová

Nemám rád standardizovanou krásu – bez zvláštností žádná krása není, tvrdil Karl Lagerfeld, návrhář, který v 85 letech odešel do módního nebe

Ve věku 85 let zemřel populární módní návrhář, ikona značky Chanel a milovník tmavých brýlí a rukavic - Karl Lagerfeld. Podle zahraničních médií podlehl těžké nemoci. Módní nebe tak otevřelo své brány dalšímu neobyčejnému talentu.

Karl Otto Lagerfeld se narodil 10. září roku 1933 v německém Hamburku do bohaté rodiny. Jeho otec, který pocházel ze Švédska, vydělal velké jmění výrobou kondenzovaného mléka.

Jeho kariéra návrháře začala v roce 1953, kdy s matkou přesídlil do Paříže. O dva roky později, když mu bylo 22 let, vyhrál v soutěži o nejlepší návrh kabátu a získal tak práci u Pierra Balmaina. Po třech letech se přesunul k Jeanu Patouovi, kde však také dlouho nezůstal. Chvíli žil volnomyšlenkářským životem, poté mu rodiče pomohli zařídit malý obchod v Paříži, ale až za několik let přišel ten největší zlom v jeho kariéře.

Psal se rok 1982, když začal Karl Lagerfeld pracovat pro již tehdy ikonickou značku Chanel, pro kterou pracoval až do své smrti. I přesto, že tu mluvíme o takovém gigantu na poli módy, jakým značka Chanel bezesporu je, Karl se nikdy nebál rebelie. Na začátku 90. let 20. století oslovil několik striptérek a bývalou italskou hvězdu filmů pro dospělé, Moanu Pozzi, aby se jako modelky zúčastnily přehlídky jeho černobílé kolekce, což zapříčinilo, že Anna Wintour, americká šéfredaktorka časopisu Vogue, během této přehlídky vstala a odešla.

Proslavil se jako nezávislý tvůrce, který spolupracoval s mnoha módními značkami, včetně Chloé, Fendi a Chanelu. Na počátku 80. let vytvořil vlastní značku Karl Lagerfeld, která se zaměřila na produkci parfémů a kolekčního oblečení. Významnou roli sehrála i jeho spolupráce se známými umělci.

Neodmítal ani spolupráci s běžnými módními řetězci. Když například navrhl oblečení pro švédskou oděvní značku H&M, všechny zásoby se za pouhé dva dny od uvedení na trh vyprodaly.

Karl Lagerfeld. Nezapomenutelný návrhář, milovník tmavých brýlí, rukavic, ale také muž, který se nikdy nebál kontroverze a kritiky. To všechno a mnohem víc byl mistr svého řemesla Karl Lagerfeld. Nezapomeneme…

Zajímavosti

Podle rodného listu se měl narodit 10. září 1933, on sám však tvrdí, že se narodil až v roce 1938. Německé matriky nejsou veřejně přístupné, ale německý deník Bild am Sonntag zveřejnil rozhovory s jeho třídním učitelem a spolužáky, kteří potvrdili dřívější datum.

Jako mladý chodil k věštkyni Christiana Diora. Lagerfeld později řekl: „Předpověděla mi, že uspěju ve světě módy a parfémů.“

Rád fotografoval, říkal, že na fotkách se mu líbí především možnost zachytit okamžik, který je navždy pryč.

Během 13 měsíců shodil 42 kilogramů. „Prostě jsem se najednou chtěl oblékat jinak, chtěl jsem nosit věci od Hedi Slimane,“ řekl. „Ale tyhle střihy, předváděné velmi, velmi hubenými mladými modely a ne muži mého věku, mě donutily shodit 40 kilogramů. Trvalo mi to přesně třináct měsíců.“

Sdílejte článek

Přečtěte si také