TopStar

28. března 2018 13:00

Neuvěřitelný příběh Shirley Temple, nejmladší držitelky ceny Oscara

Většinou touží děti po nových hračkách, krásných šatech nebo lásce. Dospělí zas usilovně chtějí nové auto, slávu a uznání. Neuvěřitelné filmové divě Shirley Temple se ale splnil sen už ve velmi útlém věku. Svého prvního Oscara získala v 6 letech a nejedna herečka současnosti jí tak může závidět!

Zrození hvězdy

23.dubna 1928 v kalifornském městečku Santa Monica se bankéři Georgovi Templeovi a jeho ženě Gertrudě narodila dlouhoočekávaná dcerka Shirley. Od samého narození holčičky se její rodiče rozhodli, že z ní bude hvězda. Zkrátka skutečná princezna. Už ve třech letech navštěvovala dívenka elitní taneční školu, kde se děti učily tehdy modernímu stepu. Po několika měsících se ve škole objevil hollywoodský režisér Jack Heys, který hledal mladé talenty do své show Baby Burlesk. Shirley šla zrovna domů, v autě na ni čekala maminka. Náhle byly ale obě ženy pozvány do kanceláře taneční instruktorky a ta jim navrhla, že by Shirley mohla jít na konkurz k Heysovi. Na casting dorazilo několik desítek dětí. Všechny byly nalíčené, precizně učesané, draze oblečené. Shirley, která přišla hned z tréninku, vedle nich působila zanedbaně, i přesto získala s přehledem hlavní roli. Poté, co seriál skončil, dostala Temple ještě několik drobných rolí, největší boom ale přišel, když si holčičky všimlo jedno z největších hollywoodských filmových studií Fox.

Shirley - spása od deprese

V té době bylo filmové studio na pokraji bankrotu. V Americe nastala Velká hospodářská krize a lidé přestávali navštěvovat kino. Po premiéře filmu ‚‚Stand Up and Cheer!‘‘, kde si hlavní roli zahrála právě Shirley se vše radikálně změnilo. Ukázalo se, že právě dívčiny kudrliny, úchvatný úsměv a ďolíčky ve tvářích je to, co člověk potřebuje, aby na potíže s penězi zapomněl. Celá Amerika chtěla tento film vidět a Fox získal fantastickou sumu, která zachránila studio před krachem. Shirley byla zkrátka hvězdou celého Hollywoodu a studio si ji začalo pořádně hýčkat. O vlasy holčičky se ale starala výhradně její matka - každý den na dceřině hlavičce tvořila přesně 56 kudrlin. S taneční školou samozřejmě musela dívka skončit, Fox ji nalezlo soukromého pedagoga. Nikdo nesměl vidět, jak se učí mladičká herečka step, aby byl o to výraznější její veřejný výstup. Navíc, agenti dívky tvrdili novinářům, že Shirley má zkrátka talent od boha a učit se stepu vůbec nemusí.

Taneční, které Shirley navštěvovala, byly tedy z jejího životopisu vymazány. A aby byla image dívenky ještě atraktivnější, její matka změnila svědectví o Shirleyině narození a ubrala jí rok ze skutečného věku. Samotná Shirley se o tom dověděla až ve svých 13.

Oscar pro štěstí

Každý nový film s účastí Shirley byl populárnější než každý předchozí. Když bylo holčičce 6, stala se nejmladší světovou herečkou, která získala filmovou cenu Oscar. Podle americké kinematografické akademie přinesla Shirley Temple mnohem více štěstí dětem i dospělým než jakékoli jiné dítě na světě. A právě v té době dívka pochopila, že sláva není zas taková legrace. ‚‚V 6 jsem přestala věřit na Santa Clause,‘‘ vzpomínala smutně Shirley později. ‚‚Před Vánocemi mě maminka vždy vzala do obchodu a Santa, který tam přál dětem, mě žádal o autogram.‘‘

Malá bohatá holčička

V 8 letech měla dívka na účtu více jak 60 milionů korun a dostala se mezi 10 nejlépe placených hvězd Hollywoodu. Její portréty byly úplně všude, na plakátech, pohledech, suvenýrech, společnost Ideal Novelty&Toy Co vytvořila dokonce panenku v podobě Shirley. A ta se stala jednou z nejslavnějších hraček světa. Zastínit její slávu se podařilo až první panence Barbie. Dokonce byl pojmenován podle herečky i nealkoholický koktejl. Mimochodem, když Temple vyrostla, přiznala, že je jí z chutě tohoto nápoje zle.

Samozřejmě, že každé druhé dítě chtělo být stejně slavné jako Shirley a všechny filmové společnosti se snažily nalézt svou hvězdičku. Mezi holčičkami, které chodily na všemožné castingy a konkurzy, byla dokonce Norma Jeane Mortenson, která se až později stala slavnou Marilyn Monroe, ale ani pro ni se nenašlo na ‚‚dětském trhu‘‘ místo, Shirley byla zkrátka královnou. Byla jedinečná a dokonalá. Ale netrvalo to tak dlouho...

Sdílejte článek
Štítky herečky filmová hvězda

Přečtěte si také