TopStar

15. března 2014 12:16

Lucie Průchová

Nová naděje! Cestující z boeingu MH370 jsou zřejmě naživu!

Premiér Najib Abdul Razak vydal prohlášení… Pracujeme s možností, že letadlo někdo unesl a donutil změnit trasu. Není prý ale jisté, že to byl únos. Zároveň vyloučil, že by letadlo havarovalo kvůli technické závadě.

Malajští Muslimové se modlí v mešitě v blízkosti mezinárodního letiště Kuala Lumpur Selangor spolu s malajským premiérem Najibem Razakem. , Foto: profimedia.cz

K únosu se zatím nikdo nepřihlásil, ale spekuluje se o něm již od začátku. Podle úředníka, který si nepřál být jmenován, je tato skutečnost nejpravděpodobnější a vyšetřování touto cestou směřuje.

„Někdo schválně vypnul komunikační zařízení a změnil směr letu z původního kurzu,” citovala agentura AP malajského úředníka, který se vyšetřování podílel.

K dalšímu zajímavému vývoji došlo dnes ráno. Malajský úředník údajně novinářům řekl, že věří, že s největší pravděpodobností je boeing MH370 na souši, někde v blízkosti hranic Číny a Kyrgyzstánu. Dále dodal: "Naše myšlenky a modlitby zůstávají s rodinami 227 cestujících a našich 12 kolegů a přátel Malaysia Airlines na palubě letu MH370.

Podrobné Informace o ztrátě boeingu:

Ztracené malajské letadlo se hledá od 8. března 2014, kdy došlo ke ztrátě kontaktu s letadlem Boeing 777-200ER s 239 lidmi na palubě letu Malaysia Airlines 370 z malajského Kuala Lumpur do čínského Pekingu. Ke ztrátě kontaktu došlo v 1:22 místního času (17:22 7. března 2014 středoevropského času), tedy po 41 minutách letu. V té době se letoun pohyboval ve výšce 10 600 m a letěl rychlostí 872 km/h. Od té doby bylo letadlo sledováno už jen malajským vojenským radarem v Pulau Perak. Podle záznamu se otočilo na západ a snížilo letovou výšku. Poslední kontakt byl zachycen nad Malackým průlivem ve 2:40 tedy asi 500 km od bodu, kde došlo ke ztrátě kontaktu s civilní navigací.

Malajsie okamžitě zahájila pátrání, do kterého se zapojují i další země.

Sdílejte článek
Štítky letadlo boeing ztráta úředník

Přečtěte si také