TopStar

16. září 2018 17:00

Nový Predátor v kinech! Stále děsivější nebo komičtější?

Roku 1987 se vesmírný lovec Predátor objevil na filmových plátnech poprvé. A že to byla pořádná jízda! Teď vyšel do českých kin nový díl Predátor: Evoluce a prý se jedná o slušný nadprůměr. Je tomu ale skutečně tak nebo se jedná o pouhou partu mimoňů, kteří si hrají na zachránce světa?

Nový film z kultovní série Predátor od režiséra Shaneho Blacka (tvůrce snímku Iron Man) má údajně představovat vybočení z klasického konceptu Predátora a děsit více než kdy předtím. Přestože od slavného startu přišel legendární snímek o hvězdného Arnolda Schwarzeneggera i svou nespornou pověst, pro část fanoušků zůstává stále nejlepším snímkem všech dob.

Kdybychom tvrdili, že akční sci-fi Predátor: Evoluce je v podstatě jen parodie všech předchůdců, dost možná by vám to připomnělo mnohé vesmírné série, kde přístup ohraných fórků a obrácení dosavadní mytologie nijak zvlášť nezabral. Nejza­jímavější na tom všem ale je, že i když jsou si snímky dost podobné, dokážou v člověku vyvolat absolutně odlišné emoce a následně reakce.

Shane Black do režisérského křesla usednul s nadšením, už jen proto, že má s vesmírným lovcem osobní zkušenost. Sám si totiž v prvním dílu střihnul postavu Hawkinse, jednoho z členů Arnoldova týmu. Producent John Davis zas zmínil, proč ho myšlenka právě Predátora tolik uchvátila, a proč produkoval úplně všechny části. ‚‚Byla to myšlenka na lovce, na tvora z jiné planety, pro kterého by lov znamenal největší hru, kvůli které by chodil z planety na planetu, prostě sport. Proti němu parta chlápků v džungli. Ti Predátora nakonec přelstí a porazí, a to přesto, že má obrovskou sílu a skvělou výzbroj, protože v člověku je vynalézavost a silná touha přežít.‘‘

Postava je hereckým debutem především herce Briana Prince, který je 207 centimetrů vysoký parkurový umělec. Ten s natáčením dosud zkušenosti neměl. ‚‚Dopředu mi řekli, na co se mám připravit,‘‘ nechal se slyšet. ‚‚V kostýmu je opravdu horko – HODNĚ horko – a to je omezující.‘‘

A oč vlastně jde? Před více než třiceti lety se objevil poprvé. A že dal všem pořádně zabrat! Teď se Predátoři vrací na naši planetu znovu. Jsou mnohem silnější a chytřejší než kdy předtím. Jejich největší zábavu představuje lov, ničení a zabíjení. Predátoři se geneticky zdokonalili pomocí DNA jiných vesmírných bytostí. Když se jeden kluk nešťastnou náhodou zaplete do jejich návratu na zem, nelze absolutně předpokládat, kdo před nimi ochrání lidstvo teď. Poslední šancí lidstva na záchranu planety se stává maličká parta bývalých a naprosto šílených vojáků a jedna mladá evoluční bioložka. Podaří se jim spasit živočišný druh?

Sdílejte článek

Přečtěte si také