TopStar

22. září 2017 08:21

vedran

O Hřebejkův film Učitelka má zájem Čína, chce natočit remake

Film Jana Hřebejka Učitelka dobývá zahraničí. Poté, co vstoupil do distribuce v USA, Kanadě či Itálii, se o film začala zajímat i Čína. Zájem má o natočení remaku.

Tvůrcům se prý potvrdilo, že Učitelka nemusí nutně sloužit jako obžaloba nedemokratického režimu, ale dá se vnímat jako film o osobním selhání. Hřebejkův snímek v hlavní roli se Zuzanou Mauréry vypráví příběh zdánlivě empatické a laskavě vyhlížející učitelky, která manipuluje prostřednictvím svých žáků jejich rodiči za účelem osobního obohacení.

Učitelka mezitím sklízí pozitivní ohlasy zahraniční kritiky. Kenneth Turan z Los Angeles Times na snímku oceňuje, že "obsahuje lekci o korupci v socialistické společnosti" a "krásně funguje na mnoha úrovních coby příběh o charakterech se společenským přesahem" a dle jeho slov je postava učitelky Zuzanou Mauréry "brilantně zahraná".

„Názoru respektovaného Kennetha Turana z Los Angeles Times si velmi ceníme. Fakt, že se rozhodl do své rubriky zařadit právě Učitelku, je pro nás důkazem, že film má co říct nejen evropskému divákovi, ale funguje doslova a skutečně všude na světě,“ říká český producent Učitelky Ondřej Zima.

Zajímavostí také je, že scénář Učitelky si dokonce vyžádala oscarová Knihovna Akademie filmových umění a věd, aby ho zařadila do své stálé klíčové kolekce celkem patnácti tisíc amerických i zahraničních scénářů od roku 1910 až po současnost.

Sdílejte článek

Přečtěte si také